Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS
Polonez, Türkiye'nin lezzet haritasını çıkardı

Türkiye'nin lezzet haritasına göre, sucuk tüketimi tüm şarküteri et ürünleri arasında açık ara lider. Türkiye’nin doğusu geleneksel tatlarda daha tutucu davranırken, batı bölgeleri yeni tatlar ve farklılıklar arayışında.
 
SucukGeleneksel tatlarımızdan sucuk, pastırma ve kavurma kadar; salam, sosis ve jambon gibi yeni lezzetler de sofralarımızın vazgeçilmezi haline geldi. Bu tatlar, kahvaltı sofralarından mangal keyfine, akşam yemeği menülerinden öğle arası kaçamaklarına varıncaya kadar çok farklı zaman dilimlerinde yemek yeme zevkini bir şölene dönüştürüyor.
 
Polonez Genel Müdürü Andaç Günsoy, "1986 yılından beri şarküteri et ürünleri alanında Türkiye genelinde 10 binden fazla satış noktasında tüketicilerinin istek ve ihtiyaçlarını yakından takip edebilen bir markayız. Pazardaki deneyimizle tüketicilerimizin damak tadını ve lezzet tercihlerini çok iyi ölçümleyebiliyoruz. Bazı bölgelerimizde yeni tat arayışları sürekli artarken, bazı bölgelerimiz farklı tatlara karşı tutucu davranabiliyor. Bizim hedefimiz ise geleneksel lezzetlerimizi günümüz insanının yaşam ve ihtiyaçlarına uygun hale getirmek. Önemli olan sağlıklı ve kaliteli beslenme adına dikkatli bir üretici olarak, ürün gamımızdaki fonksiyonel ve inovatif gıdaların çeşitliliğini daha da artırmak" dedi.
 
İşte Türkiye’nin lezzet haritası:
 
Türkiye’nin batısı farklı tatlara daha açık
Marmara, Akdeniz ve Ege Bölgeleri yeniliklere çok açık. Bu bölgede yaşayan tüketiciler sucuk, kavurma ve pastırma gibi geleneksel tatların yanı sıra farklı lezzetleri de denemeyi tercih ediyor. Bu yönde gelen taleplerin çoğu salam, sosis, jambon ve füme et üzerine.
 
İç Anadolu Bölgesi’nde sucuk ilk sırada
İç Anadolu Bölgesi’nde sucuk geleneksel lezzetler arasında ilk sırada yer alıyor. Özellikle Kayseri ve Afyon sucuk tüketiminde önemli rol oynuyor. Bölgede sucuk tercihi ilk sırada yer alırken sucuğu sırasıyla pastırma ve kavurma takip ediyor.
 
Doğu Anadolu Bölgesi acı seviyor
Acı yemekler ve baharatlar özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayanlar için bir tutku adeta. “Yediğim yemekte acı olmadan asla yapamam” diyenler için ise acı baharatlar sofraların vazgeçilmezi. Bu yörede yaşayanların şarküteri et ürünü seçimleri de acıdan yana. Acı sucuk talebinin en çok olduğu bölge Doğu Anadolu Bölgesi.

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz