Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS
Durak Fındık, Tomra ayıklama çözümleriyle üretim kapasitesini artırıyor

Fındık sektörünün önemli oyuncularından Durak Fındık, yatırımlarına kesintisiz devam ediyor. Firma, üretim ve ihracat kapasitesini artırma hedefi doğrultusunda Tomra ayıklama makineleri ile de tesislerini güçlendiriyor. 
Tomra fındık ayıklama makinesi1960 yılından bu yana yüzde yüz aile şirketi olarak hizmet veren Durak Fındık, fındık sektöründe ciroda liderliğini sürdürüyor. 2017 ve 2018 yılında da en yüksek ciroya sahip olan Durak, hem iç pazar hem de ihracatın fındık ihtiyacına daha yüksek noktada ürün sağlamak üzere çalışmalarına devam ediyor. 2019 yılı için 30 milyon TL’lik yatırım gerçekleştiren Durak Fındık, yeni Tomra ayıklama makineleri ile de kapasitesini artırmayı planlıyor.
 
Durak Fındık, Ordu ve Samsun’da birer, Hendek-Sakarya’da iki fındık kırma tesisi ve yine Hendek’te bir entegre tesisi olmak üzere toplam beş ayrı tesisiyle üretim yapıyor. Tüm üretim hatlarında yeni teslim aldığı 7 adet Nimbus BSI+ modeli de dahil olmak üzere toplam 23 adet Tomra ayıklama makinesi bulunan Durak Fındık, 2006’dan bu yana Tomra ürünlerini kullanıyor. Tomra’nın tesislerindeki iş hacmine katkısının altını çizen Durak Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Durak; “2018 yılını da 1 milyar 250 milyon TL’lik ciromuzla fındık sektöründe ciro lideri olarak tamamladık. Türkiye, dünyadaki en büyük fındık üreticisi ve toplam pazarın yüzde 70-75’ini karşılıyor. Biz de üretim kapasitemizi artırarak hem toplam ciro, hem de ihracat hacmi anlamında büyümeyi hedefliyoruz. Sağlıklı bir büyümeyi ise ancak doğru yatırımlarla sağlayabilirsiniz. İşimizi hızlandırıp, maliyetleri düşürerek, verimliliğimizi daha da artırmayı planlıyoruz. Bu çerçevede Tomra ayıklama makineleri en iyi çözüm ortağımız oluyor” şeklinde açıkladı. 
 
“Dünyanın en ünlü markaları için tedarikçiyiz”
Kadir Durak; Avrupa öncelikli olmak üzere Afrika, Balkan ülkeleri ve Türkiye iç pazarına ürün sağladıklarını belirtti. Yüzde 80 çikolata, yüzde 10-12 pastacılık, yüzde 2-3 dondurma ve yüzde 5 kuruyemiş pazarına kavrulmuş ve natürel fındık olarak ürün sunduklarına değinen Durak; “Her ülkenin önde gelen çikolata markalarına ürün sağlıyoruz. Bu denli global müşterilere tedarikçi olmak, yüksek kalite ve gıda güvenliği yönetim sistemlerini gerektiriyor. Müşterilerimizin yüksek kalite beklentisi var. Tomra ayıklama makineleri ile hem üretim kapasitemizi hem de son ürün kalitemizi yükseltiyoruz” dedi. 13 yılı aşkın süredir Tomra makinelerini kullandıklarının altını çizen Kadir Durak, “Bu süreçte tabii ki Tomra da alanında lider teknoloji üreticisi olarak ürünlerini geliştirdi. Son olarak 7 adet Tomra Nimbus BSI+ makinelerini teslim aldık. İsabetli vuruş yüzdesi ve seçme kalitesi çok yüksek. Dolayısıyla son ürünün kalitesi istediğimiz şekilde oluyor” şeklinde konuştu.
 
Kadir Durak görsel“Kalite, maliyet ve verimlilik tercih sebeplerimiz” 
Durak Fındık, günlük 800 ton kabuklu fındık kırma, 100 ton işlenmiş fındık üretme kapasitesine sahip. İşlenmiş fındıkta yüzde 60 kapasite, natürel fındıkta yüzde 70 kapasiteyle çalışılıyor. Kapasite artırılırken yüksek kalitenin korunmasına özen gösterdiklerine değinen Kadir Durak; “Tomra'nın ayıklama çözümleri, işleme kapasitesini artırırken kârlılık, gıda kalitesi ve gıda güvenliğini de yükseltiyor. Tüm yabancı maddeler ve ürün bozukluklarının en yüksek performansta tespitinden emin olduğumuz için çok rahatız. Yüksek çalışma verimliliği ile gider maliyetlerimizde de avantaj yaşıyoruz” diye belirtti. 
 
“Makinelere yatırımın amacı tasarruf yapmak değil, iş hacmini geliştirmek olmalı”
2006 ve takip eden sene Hendek’teki kırma fabrikalarına 5 adet Tomra lazerli seçme makinesi kurduklarını belirten Kadir Durak; “200 kişiyle günde 80 ton kırma kapasitesine sahiptik. Tomra ile 100 kişilik bir ekiple 150 ton ürün almaya başladık. Ancak bu durum istihdamımızı azalttığımız anlamına gelmiyor. 2000’lerde 200 kişi olan ekibimiz, bugün 1200 kişilere ulaşıyor. İş hacmimiz için üstün teknolojideki makineler kadar istihdama da önem veriyoruz” dedi. Durak Fındık’ın dünya standartlarındaki fındık işleme tesisinde HACCP kuralları ve AB kriterleri uygulanıyor. Sistem içinde mikrobiyolojik, yabancı madde ve kimyasal riskler en modern ayıklama, kavurma ve sıkı kontrol önlemleri ile ortadan kaldırılıyor. Gıda işleyen tesislerde yabancı maddelerin ayıklanması için ideal çözümleriyle tanınan Tomra Nimbus Biyometrik İmza Tanıma (BSI+) teknolojisi, yalnızca yabancı maddeleri değil, ürüne özel kusurları da tanımlayarak görsel düzensizlikleri de algılıyor.  
 
Kadir Durak, ilk tercihlerinden bu yana Tomra satın alma kararlarında satış sonrası destek gücünün etkili olduğunu vurguladı. Makinelerde aksaklıkların yaşanmasının üretime süreçlerini nasıl olumsuz etkileyeceğine değinen Kadir Durak; “Tomra ile satış sonrası desteklerindeki kalite ve hız anlayışları nedeniyle çok başarılı birer partner iletişimi kurduk. Her makine zaman zaman minik problemler yaratabilir ama bunların çabuk çözüme ulaştırılması gerekir. Tomra ile yıllardır sorunsuz üretimimize devam ediyoruz” diye belirtti. 
 
“Nimbus BSI+ güçlü rekabet avantajı sağlıyor”
Tomra Food Türkiye Satış Müdürü Ahmet Koçyiğit, kabuklu yemiş üreticilerinin Nimbus BSI+’ı kullanarak natürel ya da kavrulmuş tüm ürünlerde en yüksek verimi, firma ihtiyacına uygun kalite şartlarında elde ettiğini belirterek; “Nimbus BSI+, işletmelere çok önemli tasarruf ve güçlü bir rekabet avantajı sağlıyor. Tomra BSI+ modülü, oldukça ayrıntılı bir sınıflandırma kabiliyeti için hem yakın kızılötesi hem de görünür spektrum dalga boylarını kullanarak ürün kusurlarını tespit ediyor. BSI+, yakın kızılötesi spektrum yardımıyla insan gözüyle görülebilen ve görülemeyen ürün kusurlarını tanımlıyor. Bu özellik ile ayıklama makinesi, böcek yeniği, çürük, renk bozuklukları, kör ve küflü taneler dahil olmak üzere kabuklu yemişlerdeki kusurların en yüksek performansta tespitini sağlıyor” ifadesini kullandı. 
 
Durak Fındık gibi alanında önemli bir firmanın Tomra ayıklama makinelerden memnuniyetinin çok önemli bir referans olduğuna değinen Ahmet Koçyiğit; “Şirket olarak toplam çözümler sunuyoruz. Makinelerimiz tüm dünyada kendilerini kanıtlasa da ürünlerimiz kadar satış sonrası hizmetlerimiz de önemli. Teknolojik konumdaki liderliğimizi ,fındık gibi ürün özelinde yüksek tecrübeye sahip uzman ekiplerimizle destekleyerek, satış sonrasında da her daim müşterilerimizin yanında olmaya özen gösteriyoruz. Böylece en verimli iş birlikleri kaçınılmaz oluyor” şeklinde açıkladı.  
 
“Global çikolata firmaları ürünlerimizden çok memnun”
Müşterilerinin sundukları son ürün kalitesinden memnuniyetlerine değinen Kadir Durak, “Dünyanın önde gelen çikolata üreticilerinden Ritter Sport, 2016 ve 2018 yıllarında bizi yılın tedarikçisi olarak seçti. Genel olarak 130’a yakın genel tedarikçileri arasında iki kere bu ödülü almak bizim için önemli bir gösterge. Müşterilerimizin ürün beklentilerini en doğru noktada karşıladığımıza inanıyoruz. Bu performansımızda Tomra makinelerimizin de payı var. Müşterilerimiz tesislerimize ziyarette bulunduğunda, tesislerimizin koşullarından ve Tomra makinelerimizden çok memnun kalıyorlar” dedi. 

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz