Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS
TOMRA 3C kanal tipi ayıklama makinelerinde yeni dönem başlatıyor

Sensör bazlı ayıklamada dünyanın önde gelen üreticilerinden Tomra, lazer ve spektral kamera teknolojilerini entegre ettiği Tomra 3C optik ayıklama makinesi ile gıda güvenliği sağlıyor. 
 
Günümüzde gıda konusunda hassasiyeti artan tüketiciler, lezzet, görüntü ve kalite bakımından daha da seçici hale geldiler. Bu nedenle gıda üreticileri ve işleyicileri, son derece rekabetçi olan pazara yüksek kaliteli Tomra 3Cürünler sunmak için en gelişmiş çözümleri tercih ediyor. Tomra 3C, gıda üreticileri ve işleyicilerinin çekirdek, tohum, kabuklu yemiş, tahıl ve bakliyat gibi ürünlerin özel ayıklama gereksinimlerini en iyi şekilde yerine getirerek yüksek kalite beklentilerini karşılıyor. Üstün performansı ve  teknolojisiyle Tomra 3C, üretim verimliliğini artırmak, yüksek ürün kalitesini sağlamak ve artan pazar talebini karşılamak isteyen gıda işleyicilerinin tercihi oluyor.
 
 
Zorlu yabancı maddeleri kolaylıkla ayıklayabiliyor
Gıda işleyicilerinin yaşadıkları zorlukları çok iyi anlayan Tomra, yenilikçi teknolojilerinin farklı bir kombinasyonu olan 3C ile birçok avantaj sunuyor. Tomra 3C, bu zamana kadar kanal tipi makinelerde ayıklanması mümkün olmayan zorlu yabancı maddeleri en yüksek başarı ve minimum kayıpla ayıklarken, renk ve şekil kusurları olan ikincil ürünleri de kusursuz bir şekilde algılıyor. Ürün kalitesini artırmak için renk ayırma makinelerini kullanan gıda işleyicileri, ürünle benzer renkteki bazı yabancı madde ve kusurların tespit edilemediğini deneyimlediler. Bu makineleri kullandıktan sonra, insan eliyle veya makinede ikinci tur ayıklama gerekliliği görüldü. Hem zaman hem de maliyet anlamında dezavantaj yaratan bu yöntemin yerine çözüm arayan gıda işleyicileri, Tomra 3C’nin performansından oldukça memnun. Lazer ve spektral kamera teknolojisinin yanı sıra Tomra 3C'nin ayıklama verimliliği, yüksek yoğunluklu LED aydınlatma ile birleştirilen çift taraflı yüksek çözünürlüklü kameralar sayesinde ürünlerin görsel karakteristiklerine göre benzersiz bir ayıklama sunuyor. 
 
Yüksek gıda kalitesi sağlıyor
Öte yandan yabancı maddelerin en efektif ve hızlı şekilde ayıklanması, pek çok işleyici için bir üretim zorluğu oluyor. Bazı yabancı maddeler çok küçük olduğundan, bazıları ise ürünlere çok benzemesi nedeniyle elle verimli bir şekilde ayıklanamıyor. Bu gibi nedenlerle defalarca ayıklama hattından geçirilen ürünler zarar görebiliyor. Zarar gören ürün kullanılamaz veya daha düşük fiyatlara kabul görür olduğu için karlılığın da düşmesine neden oluyor. Tomra 3C, cam, plastik, toprak, taş, ahşap, metal, sap da dahil olmak üzere her türlü yabancı maddeyi temizleyerek en iyi ayıklama performansı ve yüksek gıda kalitesi standardı sunuyor. Ayrıca Tomra 3C, özel tasarımlı çıkış kanalları sayesinde iyi ürünün zarar görmesini ve kırılmasını önleyerek verimin en üst seviyeye çıkarılmasını sağlıyor.
 
Tomra’nın NIR yakın kızılötesi teknolojisi, yabancı maddeleri en doğru şekilde tanımladığından iyi ürünler çok nadiren hatalı olarak ayıklanıyor. Böylece ürün israfı da azaltılıyor. Kaliteli ayıklama performansı, Tomra 3C'yi ürün kalite kontrolü ve verimlilik artışı için en iyi seçenek haline getiriyor. Ayrıca akıllı otomatik temizleme özelliği sayesinde ayıklama makinesi, insan müdahalesi olmadan yeterli sıklıkta temizlik yaparak her zaman optimal algılama ve ayıklama sunuyor. Tomra 3C’nin hiçbir alet gerekmeden çıkarılabilir iyi ürün ve atık kapakları, makinenin çalışmama süresini minimuma indiriyor ve işlem verimliliğini artırıyor.
 
Tomra 3C’ye müşterilerden tam not 
Tomra Food Türkiye Satış Müdürü Ahmet Koçyiğit Tomra 3C ile ilgili olarak; “80’den fazla ülkede toplam 110 yıllık ayıklama deneyimine sahip Tomra, müşterilerinin işletme gelirini ve ürün kalitesini artırmak için en gelişmiş sensör tabanlı teknolojilerini kombine ederek sektöre öncülük etmeye devam ediyor. Çekirdek, tohum, bakliyat, kabuklu yemiş ve  tahıl ayıklamadaki zorluklara yönelik geliştirilen 3C’nin üstün ve güvenilir performansı, ürünlerin gıda güvenliği ve kalitesi için en yüksek standartların karşılanmasını sağlıyor. Makinemizin her özelliği, kullanım kolaylığını artırmak üzere tasarlanıyor. Tomra 3C ile elde edilen, bu zamana dek sağlanması mümkün olmayan saha sonuçları, müşterilerimizi çok memnun ediyor. Hem yabancı maddeleri ve hem de kusurları minimum ürün israfı ile ayıklarken yeniden işleme gerekliliğini de ortadan kaldırarak ürün kaybı ve hasarını engelliyor. Bu gibi pek çok avantajı ile operasyon maliyetleri  ve zaman tasarrufu sunarak verimliliği artırıyor” şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz