Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: ambalaj sanayicileri derneği

Ambalaj sektörü 30 milyar dolarlık büyüme hedefliyor


Yayın: 27-11-2012

Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefini hatırlatan Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Korkut, “Sektör olarak bizimde 2023 yılı hedefimiz ihracatımızı 10 milyar dolara, Türkiye’deki kişi başı ambalaj tüketimini ise yıllık olarak 300 doların üzerine çıkararak,  30 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmak” dedi.


2016’ya damgasını vuran ambalajlar belirlendi



Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen ‘Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’ sonuçlandı. 

Gıda sanayinin konuşan yüzü: Ambalaj



Gıda ve içecek sanayinde kullanılan ambalajlar, ürünleri koruma ve saklamanın yanı sıra albeni yaratmaları ve tüketicilerle doğru iletişimin kurulabilmesi açısından kritik öneme sahipler

ASD’ye yeni başkan



Sarten Ambalaj’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Zeki Sarıbekir Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin yeni başkanı oldu.
 

Ambalajdan 434 milyon dolar dış ticaret fazlası



Aslıhan Arıkan 
Genel Sekreter 
Ambalaj Sanayicileri Derneği - ASD 

ASD, Zeki Sarıbekir ile yola devam dedi



Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) 12. Olağan Genel Kurul toplantısı 14 Haziran 2017’de gerçekleştirildi. Zeki Sarıbekir oybirliği ile ASD Başkanı seçildi. 
 

Ambalajda 2023 hedefi 30 milyar dolar pazar büyüklüğü



Son 6 yıldır istikrarlı büyümesini sürdüren Türkiye ambalaj sektörü 2017 sonunda 20 milyar dolar, 2023’te ise 30 milyar dolar  pazar büyüklüğü hedefliyor. Gerçekleştirdiği ihracatla dış ticaret açığının kapanmasına katkı sağlayan sektör, Avrasya’nın ambalaj merkezi olma yolunda kararlı adımlarla ilerliyor. 
 

Ambalajın amiral gemisi gıda ve içecek sektörü



Dünyada ve Türkiye’de en fazla ambalaj tüketen sektör gıda ve içecek sektörü. Dünya Ambalaj Örgütü’nün (WPO) verilerine göre tüm ambalajların %60’ı gıda ve içecek ambalajı olarak kullanılıyor.  Özellikle de ekmek, bakliyat, yaş meyve-sebze, et, süt ve peynir gibi ürünlerin ambalajlanmasının öneminin artmasıyla önümüzdeki dönemde bu ürünlere yönelik ambalaj türlerinin ülkemizdeki pazar payını artırmaları bekleniyor. 
 

Ambalajın Ay Yıldızları ödüllendirildi



Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından bu yıl 8'ncisi düzenlenen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması'nda ödüller  500'ün üzerinde davetlinin yer aldığı ödül töreninde sahiplerini buldu. Tasarımlarla katma değer yaratan ambalaj sektörü, 5 milyar dolarlık ihracata koşuyor.
 

Ambalaj sektörü istikrarlı büyümesini sürdürüyor



Zeki Sarıbekir
Yönetim Kurulu Başkanı
Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD)