Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: gıda sektörü

46 milyonluk Ukrayna’da gıda pazarının kalbi süpermarketlerde atacak


Yayın: 24-10-2012
Kategori: Ülke

46 milyonluk nüfusuyla Doğu Avrupa’nın kalabalık ülkelerinden biri olan Ukrayna, pek çok sektörde olduğu gibi gıda ihracat açısından da önemli bir potansiyel oluşturuyor. Türkiye’den ağırlıklı olarak narenciye, fındık, domates ve kuru üzüm ithal eden ülkede, büyük perakende zincirleri güçlerini her geçen artırıyor. Bu sebeple Türk gıda üreticileri, perakende kanallarında yapacakları etkili tanıtım faaliyetleriyle satışlarını daha da artırabilir.   


Küresel Gıda Pazarında Gelecek On Yıl İçin “Görünen Köy”Tarım, son yıllarda, petrol fiyatlarındaki aşırı dalgalanma, emtia fiyatlarının istikrarsızlığı, gıda güvenliği (food security) kaygıları ve sonuçta ortaya çıkan ticari engellere bağlı olarak; neredeyse 1930’ lardaki küresel ekonomik durgunluğu anımsatır ciddiyette, önemli şoklara maruz kalmıştır.


Türkiye’nin yanıbaşındaki 140 milyonluk dev gıda pazarı


Yayın: 07-11-2012
Kategori: Ülke

Dünyanın önemli doğalgaz ve petrol kaynaklarını elinde bulunduran Rusya, 140 milyonu aşan nüfusuyla da dev bir pazar konumunda bulunuyor. Ülkenin gerçekleştirdiği ithalatta tüketim malları başı çekerken, uygun fiyatlı ve kaliteli ürünler Rus halkının günlük alışverişlerinde ilk tercihi oluyor. Türk menşeli ürünler de pazarda fiyat ve kalite olarak rakiplerine göre avantajlı konumda bulunuyor. Bundan ötürü kaliteli üretimlerini etkin dağıtım ve tanıtım çalışmalarıyla entegre edebilen Türk firmaları, orta ve uzun vadede Rusya gıda pazarının önemli aktörleri olabilir. 


Çevik, bakliyatta istikrarla büyüyor


Yayın: 13-11-2012

Gıda sektöründeki faaliyetlerine 1957 yılında Sakarya’da başlayan Çevik Ticaret, istikrarlı büyümesini sürdürüyor.


Intertek hizmetleriyle gıda sektörüne de yön veriyor


Yayın: 30-11-2012

100’den fazla ülkede, binden fazla test laboratuvarı ve ofisi, 30 bini aşan çalışanıyla hizmet veren Intertek, lokal veya global tüm işletmelerin ürünlerinin kalite, sağlık, çevre, güvenlik ve sosyal sorumluluk standartlarına uygunluluğunu ölçüyor.


Gıda sektöründe tüketici trendleri Kalite Atölyesi'nde masaya yatırıldıKarma Grup tarafından 25 Ocak Cuma günü organize edilen Tüketici Trendleri Kalite Atölyesi’ne gıda sektörünün kalite yöneticileri katıldı. 
 

Zor bir yılın ardındanNecdet Buzbaş
Yönetim Kurulu Başkanı 
Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası (TÜGİS) 
 

Ambalaj sektörü istikrarlı büyümesini sürdürüyorZeki Sarıbekir
Yönetim Kurulu Başkanı
Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) 

Gıda sektörünün toparlanmasında ev dışı tüketimin normalleşmesi etkili olacakEY-Parthenon ve Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu tarafından hazırlanan Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Araştırması’nın sonuçlarına göre; sektör liderlerinin %52’si sektörün 2020 yılında daralacağını öngörüyor. Araştırmaya katılan sektör liderlerinin %90’ı restoranların zorlanmasını ve otellerin-tatil köylerinin eski performanslarını yakalayamamasını gelecek 6-12 aylık dönem için en büyük risklerden ikisi olarak görüyor. Katılımcıların %85’i ev dışı tüketim sektörünün 2019 performansını ancak 2021 veya sonrasında yakalayacağını öngörüyor.