Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: harun çallı

Süt sektörünün ihracattaki öncelikli hedefi Rusya ve Ortadoğu


Yayın: 23-10-2012

Türkiye’de süt ve süt ürünleri sanayinde üretim miktarlarının devamlı artış gösterdiğine dikkat çeken Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Derneği (ASÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çallı, coğrafi yakınlıkları ve büyük miktarda süt ve süt ürünü ithalatçısı oldukları için Rusya ve Ortadoğu ülkelerinin ihracatta hedef pazarlar konumunda olduklarını söyledi. Çallı uzak olmasına rağmen Çin’de de büyük bir potansiyel bulunduğunu kaydetti. 


Okul sütü projesi için tüm tedbirler alındı


Yayın: 09-11-2012

Her yıl 27 Eylül tarihinde kutlanan “Dünya Okul Sütü Günü” dolayısıyla açıklama yapan Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, dünyanın pek çok ülkesinde uygulanan okul sütü projelerinin gelişme çağındaki çocukların bedensel sağlığı açısından son derece önemli olduğunu belirtti.


2017 IDF Dünya Süt Zirvesi’nin ev sahibi Türkiye


Yayın: 07-12-2012

Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun (IDF) Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde düzenlediği Dünya Süt Zirvesi 2012’de, Türkiye’nin başarısı konuşuluyor. 4 Kasım’da başlayan zirvede, 57 ülkenin oy birliği ile 2017 Dünya Süt Zirvesi’nin ülkemizde ve dünya kültür başkenti olan İstanbul’da yapılması kararlaştırıldı. Kararı değerlendiren Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı, “Bu zirveyi istedik ve aldık” diye konuştu.


Harun Çallı: Denetimlerde 'şahit numune' alınsın


Yayın: 13-12-2012
Etiketler: harun çallı

ASÜD Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çallı, "Şahit numune alınmadığı için denetim sonuçlarına itiraz hakkımız bulunmuyor" dedi.


GIDA SEKTÖRÜNDE SÜT ÜRETİMİNİN PAYI % 16’YA ULAŞTIUlusal Süt Konseyi (USK) Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çallı, “sütte kalite” kriterlerinin Avrupa düzeyine çıkarılması ve hayvan hastalıklarının etkisiz kılınması için, süt üreticileri ve süt sanayinin USK öncülüğünde, el ele yapacak daha çok işi olduğunu söyledi. 

Süt ürünleri ihracatı gerilediAmbalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çallı, 2015 yılında süt ve süt ürünleri sektörünün görünümünü değerlendirdi.

Harun Çallı’dan sütte fiyat kıran sanayiciye tepkiKendisi de bir sanayici olan Ulusal Süt Konseyi (USK) Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çallı, sütte arz fazlalığını fırsat bilerek, süt üreticisine USK’nın referans fiyatının da altında fiyat verenlere sert çıktı. 
 

Türkiye süt sektörü Çin kapısındaRusya krizi ve AB’nin süt kotalarını kaldırması dolayısıyla Türkiye’nin sütb ürünleri ihracatı geçtiğimiz yıl %24 düşüşle 271 milyona geriledi. Ülkemiz ihracattaki bu sert düşüşü Çin pazarına ürün satarak telafi etmeyi hedefliyor.
 

Süt ürünleri ihracatında 20 milyon dolarlık artışSüt ve süt ürünleri ihracatı, 2016 yılının ilk altı ayında, geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yaklaşık iki kat arttı. İhracatta değer bazında ise 20 milyon dolar artış oldu.
 

ASÜD çiğ süt satışı düzenlemesi için uyardıAmbalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Harun Çallı, “Sağlık için riskli sokak sütü satışları engellenmeli” dedi.