Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: organik gıda

Organik Gıda Pazarında Yükseliş


Yayın: 25-12-2012
Kategori: Gıda

Organik gıda pazarına yatırımcıların yoğun talebinden dolayı fiyatların %40 düşmesi bekleniyor


Organik tarıma büyük destek


Yayın: 09-01-2013
Kategori: Gıda

Türkiye organik tarımda ayağa kalktı. Türkiye’de organik tarım üretiminde bir yılda yüzde 116 artış sağlandı.


Türkiye organik gıdada hızla büyüyecek bir piyasaTürkiye, ambalajlı organik gıda ve içeceklerde (ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre) 97.9 milyon dolarlık bir pazar büyüklüğüne sahip bulunuyor. Bu değer, organik gıda ve içecekler kategorisinde küresel ölçekte gerçekleşen tüm satışların % 0.3’üne denk düşmekte.
 

Organik tarım ürünlerine dair Türkiye'de ve dünyadaki yasal düzenlemelerÖzlem KIZILIRMAK ESMER, Erinç KOÇAK
Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü

Türk organik sektörü 1 milyar Avro büyüklüğe ulaşmayı hedefliyorDünya organik sektörünün 100 milyar Avro'ya ulaştığını dile getiren Ege İhracatçı Birlikleri Organik Ürünler Kurulu Başkanı Mehmet Ali Işık, Türk organik sektörünün bu pastadan 500 milyon Avro pay aldığını, Türk organik sektörünün hedefinin 1 milyar avroluk büyüklüğe ulaşmak olduğunu söyledi.
 

Hassad Food, Tiryaki Agro’nun iştiraki Sunrise Foods’a ortak olduTürkiye’nin önemli gıda ve tarım şirketlerinden Tiryaki Agro, organik gıda ve yem üretiminin yanı sıra satışı alanında da faaliyet gösteren iştiraki Sunrise Foods International Inc. için önemli bir iş birliğine imza atarak, Katar Yatırım Otoritesi’nin (QIA) gıda yatırımlarından sorumlu şirketi Hassad Food Company ile ortaklık anlaşması imzaladı. Şirketin azınlık oranda hissesini satın alan Hassad Food ile firmanın dünya çapındaki liderliğinin güçlendirilmesi ve yeni pazarlara açılımı için fırsatlar yaratılacak.