Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: ziraat mühendisleri odası

Besici bu kabustan uyanmalı


Yayın: 22-11-2012
Kategori: Kırmızı Et

İthalat odaklı politikalar devam edildiği müddetçe hayvancılık sektörünün önemli bir gelişme kaydedemeyeceğini vurgulayan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Turhan Tuncer, “Sorunun çözümü; ithalatı teşvik eden politikalar yerine, Türkiye’nin tarım potansiyelini değerlendirerek üretimi desteklemekten, yem üretimini teşvik etmek için araziyi suyla buluşturarak suyu verimli kullanmaktan geçiyor” diye konuştu.


ZMO Başkanı Güngör: Özelleştirme durumunda üretim gerektiği gibi olmayacakZiraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Özden Güngör, hükümetin 14 şeker fabrikasının satışından vazgeçmesi gerektiğini belirterek, "Özelleştirme durumunda yarın, burada üretim gerektiği gibi olmayacak. Birçok pancar üreticisi üretim yapmayacak ve 'nişasta bazlı şeker' (NBŞ) üreten firmaların önünü açacak" dedi.
 

Türkiye’de gıda sektörünün görünümüÖzden Güngör
Yönetim Kurulu Başkanı
Ziraat Mühendisleri Odası

Buğday ithalatında rekor kırdıkÖzden Güngör
Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı
 

Türkiye’de sütün yarısı kayıt dışına gidiyorTürkiye’de yılda 23 milyon ton süt üretilirken, bunun ancak %45’i sanayide işleniyor. SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Tezel, “Geri kalan %55 ise denetimsiz, açıkta satılan, izlenebilirliği olmayan ve büyük oranda ambalajsız veya uygun olmayan ambalaja sahip ürünler” diyor
 

Türkiye Venezüella'dan peynir ithal edecekTürkiye, Venezüella’dan sıfır gümrükle içinde peynirin de olduğu binlerce ton tarım ve gıda ürünü ithal etmek için karar çıkardı.