Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: avrupa birliği

AB üyelik sürecinde Türkiye’de gıda laboratuvarlarıDr. Şebnem Gürbüz – Koordinatör / Tarım ve Balıkçılık Başkanlığı / Avrupa Birliği Bakanlığı

AB’den Türkiye’deki süt işleme tesislerine açık çağrıAvrupa Birliği, Türkiye’deki süt işleme tesislerinin üretim standartlarını AB seviyesine yükseltmelerine katkı amacıyla ayırdığı 130 milyon Euro’luk kaynaktan yararlanmak isteyecek süt işletmelerinin başvurularını bekliyor.

Makarna sektörü hammaddede dışa bağımlı hale geldiABD’nin Türk makarnasına uyguladığı yüksek anti-damping ve telafi edici vergilerin kaldırılması amacıyla bu ülke nezdinde çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını belirten Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Murat Bozkurt, “Geçmişte 40 bin tona kadar ulaştığımız bu önemli ihracat pazarında, önümüze konmuş haksız vergilerin kaldırılmasını sağlayarak ülkeye katkımızı daha üst boyutta sürdürmek istiyoruz” dedi.

AB'den kafaları karıştıran İlerleme Raporu 
Avrupa Birliği Türkiye İlerleme Raporu’nda; tarım, kırsal kalkınma, gıda güvenliği, veterinerlik, bitki sağlığı ve balıkçılık politikaları konusunda mevcut durum, eksiklikler ve yapılması gerekenlere dikkat çekildi. Avrupa Birliği Bakanlığı ise raporun mevcut durumu yansıtmadığı görüşünde.
 

Pişmiş eti soğutmada AB standartları ve yeni arayışlar


Yayın: 12-01-2016

Avrupa Komnisyonu tarafından desteklenen COOLMEAT (Soğuk et) projesi, pişmiş et sanayinin ihtiyacı olan güvenilir, uygun fiyatlı, kontrol edilebilir, ölçülebilir ve “birçok farklı gıda üründe kullanılabilecek kadar esnek” bir soğutma sistemini ortaya koyuyor.
 

Fındıkta yeni dönem başlıyor


Yayın: 22-06-2016
Kategori: Gıda

Türkiye'nin ilk lisanslı fındık deposu ve spot borsası Giresun'da kuruluyor.
 

Gıda denetimi konusunda 1400 personele eğitim verilecekAvrupa Birliği ile yürütülen 12. Fasıl kapsamında, AB ile tam uyumlu denetim prosedürlerinin ve çok yıllık ulusal kontrol planının hazırlanması ile gıda ve yem güvenirliği konularında, resmi kontrollerde görevli bin 400 personele AB mevzuatı, uygulamaları ve laboratuvar analizleri konularında eğitim verilecek.
 

Brexit Türkiye için fırsat mı, yoksa kriz mi?İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması dünyayı olduğu kadar Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Peki bu süreç nasıl yansıyacak, Türkiye Brexit’i fırsata çevirebilecek mi? Hazırladığımız haberde bunun yanıtlarını aramaya çalıştık.  
 

Türkiye peynir tüketiminde AB’yi yakaladıBirçok göstergede Avrupa ülkelerinin gerisinde kalan Türkiye, peynir tüketiminde ise Avrupa’ya yaklaştı. 
 

Küresel süt tedariki artıyorİçinde bulunduğumuz 2017 yılı ilk çeyreğinde küresel süt tedarikinde artış gözleniyor.