Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: beyaz ekmek

Kepek oranı yüzde 65’e çıkıyorBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca yapılacak değişiklikle, beyaz ekmek içindeki kepek oranı yüzde 35'ten en az yüzde 65'e çıkartılacak ve tuz miktarı azaltılacak.

Beyaz mı, kepekli mi, tam buğday mı?Başbakan Erdoğan’ın sofralardan beyaz ekmeğin kaldırılarak yerine samimi, has buğday unundan üretilen ekmeklerin tüketilmesi yönündeki açıklamaları, sofraların vazgeçilmezi ekmek konusundaki tartışmaları alevlendirdi. Uzmanların bir bölümü buğday ekmeğine dönülmesini olumlu bulurken, kimileri ise ekmekte çeşitlilik ve toplumdaki yanlış beslenme alışkanlıklarının göz ardı edildiğini ve faturanın ekmeğe kesildiğini belirtiyor.    

Tam buğdayın unu ‘beyaz düşman’ olmaktan çıkaracakTürkiye Un Sanayicileri Derneği (TUSAF) Başkanı Erhan Özmen, buğday özü (rüşeym) ve kepeği alınmamış, dolayısıyla vitamin, protein, karbonhidrat ve liften açısından zengin tam buğday unuyla üretilen ekmeğin tüketiminin sağlıklı nesiller için mutlaka yaygınlaştırılması gerektiğini belirtiyor.

Sağlıksız yaşamın ilk adımı: Beyaz EkmekSadık Çelik - Yönetim Kurulu Başkanı, Keyveni Kurumsal Hazır Yemek

Nanoteknoloji fonksiyonel gıdada yeni ufuklar açıyorHacettepe Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ümran Uygun, fonksiyonel gıda tüketicilerinin, ürün içeriğindeki biyoaktif bileşiklerden ne kadar yararlandıkları konusunun yeterince sorgulanmadığını, bununla ilgili son zamanlarda beliren soru işaretlerinin biyo-yararlanımı esas alan yeni üretim tekniklerini gündeme getirdiğini söylüyor.