Banner Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: beyaz et

Yüksek vergilerden tavuk ihracatı kanatlanamıyor


Yayın: 23-10-2012
Kategori: Beyaz Et

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın geçtiğimiz ayki Mısır ziyaretinde Mısırlı yetkililere sorduğu “Müslüman tavuklara neden %35 gümrük vergisi koyuyorsunuz?” sorusuyla gündeme gelen yüksek gümrük vergileri, tavuk, yumurta ve civciv gibi ürünlerin bu ülkeye ihracatını ciddi şekilde engelliyor.


Balık bolluğu, tavuk eti fiyatında indirim yaptırdı


Yayın: 13-12-2012
Kategori: Beyaz Et

Bu yıl özellikle palamut, lüfer, istavrit, çinakop ve hamsi bolluğu, tavuk fiyatlarını düşürdü. Kurban Bayramı’ndan sonra kırmızı etin dolaplarda yer almasının da düşüşte etkili olduğu belirtiliyor. Sektör temsilcileri, fiyatların yeni yıldan sonra toparlanacağını tahmin ediyor. İhracatta ise herhangi bir aksama olmadığı kaydedildi.


Devlet tavukçulara borçlu çıktı


Yayın: 26-02-2013
Kategori: Beyaz Et

Beyaz ette KDV oranı yüzde 8’e çıkarken, devletin tavukçuluk sektörüne KDV borcu olduğu ortaya çıktı. BESD-BİR Başkanı Sait Koca, devletin beyaz et sektörüne 2013 Ocak sonu itibariyle yaklaşık 350 milyon liralık iade borcu bulunduğunu açıkladı.

Beyaz et dökme olarak satılmalı mı?Son dönemde gündemde olan dökme beyaz et satışı konusunda duyarlı olduklarını belirten Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Aygün, önemli olanın halkın sağlığı olduğunu söyledi.

Et Tebliğ ile herkes aynı şartlarda yarışacakGıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kavak, 5 Mart’ta yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği ile getirilen standartlar çerçevesinde tüketicinin sağlıklı gıda tüketmesine yönelik çabaların kararlılıkla devam edeceğini belirterek, “Aslolan tüketicinin yanıltılmaması ve haksız rekabetin önüne geçilmesidir. Yapılan düzenleme buna yöneliktir” dedi.

Gıda sektörü yürürlüğe giren et tebliğine nasıl bakıyor?Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği ile ilgili sektörün nabzını tuttuk. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) ve Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği tebliğ ile yaşanan ve yaşanabilecek olumsuzluklara dikkat çekerken, ETBİR ile Türkiye Kasaplar Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu ise tebliğin sektöre olumlu şekilde yansıyacağını değindiler.

Ette yaşanan sağlıksızlıklar ve gıda hileleriSadık Çelik - Yönetim Kurulu Başkanı, Keyveni Kurumsal Hazır Yemek

Beyaz et ihracatında sert düşüş


Yayın: 12-01-2016
Kategori: Beyaz Et

Beyaz et sektöründe, 2015 yılında terör olayları ve kuş gribinin etkisiyle ihracat düştü. 2014’te 700 milyon dolar olan ihracat 2015’te 472 milyon dolara geriledi.
 

İleri işlem beyaz et tesislerinde hijyen sanitasyon uygulamaları ve GMP’nin önemi


Yayın: 19-02-2016

Bilge Altınmakas, Murat Öztekin
SOS Endüstriyel Kimya San. ve Tic. Ltd. Şti.
 

Tavukta organik tartışması


Yayın: 21-07-2016
Kategori: Beyaz Et

ORGÜDER Başkanı Ayhan Sümerli, “Organik tavuk yoktur” diyen BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca’ya cevap verdi.