Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: gıda ihracatı

Türkiye’nin yanıbaşındaki 140 milyonluk dev gıda pazarı


Yayın: 07-11-2012
Kategori: Ülke

Dünyanın önemli doğalgaz ve petrol kaynaklarını elinde bulunduran Rusya, 140 milyonu aşan nüfusuyla da dev bir pazar konumunda bulunuyor. Ülkenin gerçekleştirdiği ithalatta tüketim malları başı çekerken, uygun fiyatlı ve kaliteli ürünler Rus halkının günlük alışverişlerinde ilk tercihi oluyor. Türk menşeli ürünler de pazarda fiyat ve kalite olarak rakiplerine göre avantajlı konumda bulunuyor. Bundan ötürü kaliteli üretimlerini etkin dağıtım ve tanıtım çalışmalarıyla entegre edebilen Türk firmaları, orta ve uzun vadede Rusya gıda pazarının önemli aktörleri olabilir. 


Fas Türk gıda sanayicilerini Batı Afrika ülkelerine bağlayacak


Yayın: 18-03-2013
Kategori: Ülke

Fas, Avrupa'ya yakınlığı, giderek liberalleşen ekonomisi, hızla devam etmekte olan özelleştirme ve yatırım programları, giderek büyüyen orta sınıfın mal ve hizmet arzındaki ihtiyaçları nedeniyle Türkiye için önemli bir ihraç pazarı özelliği taşıyor. Türk sanayiciler aynı zamanda gelişen Batı Afrika ülkelerine Fas üzerinden geçiş yapabilir.

İran gıda ihracatında yeni fırsatlar vadediyor


Yayın: 05-01-2016
Kategori: Ülke

Orta Doğu’nun önemli ülkelerinden biri konumunda bulunan İran nükleer programı nedeniyle yıllardır BM kararıyla yaptırımların kıskacında ayakta durmaya çalışıyordu. İran ile 5+1 ülkeleri arasındaki geçtiğimiz haziranda yapılan anlaşmayla yeni bir dönemin de kapısı aralandı.