Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: katkı maddeleri

Nanoteknoloji fonksiyonel gıdada yeni ufuklar açıyorHacettepe Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Ümran Uygun, fonksiyonel gıda tüketicilerinin, ürün içeriğindeki biyoaktif bileşiklerden ne kadar yararlandıkları konusunun yeterince sorgulanmadığını, bununla ilgili son zamanlarda beliren soru işaretlerinin biyo-yararlanımı esas alan yeni üretim tekniklerini gündeme getirdiğini söylüyor.

Döhler, Türkiye’de ürün çeşitliliğini artırarak büyüyor


Yayın: 22-05-2013

Türkiye’deki iki fabrikasında yılda 260 bin ton meyve-sebze işleme kapasitesine ulaşan Döhler, bu yıl içinde meyve sosu ve preparatları üretimine başladı. Döhler Türkiye Satış Direktörü Murat Ünal, ürün çeşitliliğini artırarak büyümeye devam edeceklerini söyledi.

Ürettiğimiz ekmeğin %5,4'ü çöpe gidiyorEkmek israfının en önemli nedenlerinin başınca ihmal ve bilgisizliğin geldiğini belirten Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, “Bugün, günde 1.223 ton, yılda 447 bin ton ekmeğimiz israf edilir noktada. Bir başka ifadeyle günde 4.9 milyon adet, yılda ise 1.79 milyar adet ekmeğimiz çöpe gidiyor. İsraf oranını baktığımızda ise ürettiğimiz ekmeğin %5,4'ünü kaybediyoruz” diyor.

Gıda bileşenleri endüstrisi Fi İstanbul’da buluşuyor4-6 Mayıs’ta İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek Food ingredients (Fi) İstanbul Gıda Bileşenleri Fuarı’nın; Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika’dan 150 marka ve 5.400’ü aşkın ziyaretçinin katılımı ile gerçekleşmesi bekleniyor. 
 

Katkı maddeleri güvenilir gıdanın en önemli bileşeniGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanı Selman Ayaz, gıda katkı maddelerinin kaliteli ve güvenilir gıda üretimi için olmazsa olmaz konuma geldiğini vurguluyor.

Dr. Neslihan Alper: Amacımız sağlıklı gıda üretimini sürdürülebilir kılmakGıda ve Kontrol Genel Müdür Yardımcısı V. Dr. Neslihan Alper, gıda katkı madeleri ve bileşenleri konusunda bu yıl içinde gerçekleştirdikleri mevzuat değişiklikleri konusunda Gıda Teknolojisi Dergisi’ne açıklamalarda bulundu.
 

Katkı maddeleri ve bileşenlerinin gıda sanayindeki rolüAromsa A.Ş. Yasal İşler Departmanı
 

Gıda Bileşenleri Kataloğu’nun üçüncüsü çıkıyorGıda sektörünün en önemli 10 fuar ve etkinliğinde Gıda Teknolojisi Dergisi’nin standından ücretsiz dağıtılacak, sektörel dernek üyelerine ve Türkiye geneli tüm dergi abonelerine ücretsiz ulaştırılacak alanındaki ‘tek katalog’ olan GIDA BİLEŞENLERİ, GELİŞTİRİCİLERİ ve YARDIMCI MADDELERİ KATALOĞU’nun üçüncüsü çıkıyor.
 

Küresel gıda bileşenleri pazarı 40 milyar dolara ulaştıGünümüzde 7,5 milyara ulaşan dünya nüfusunun gıda güvenliğini sağlamada yiyeceklerin bozulmasını önleyerek raf ömrünü uzatan, lezzet katan gıda bileşenleri stratejik önem taşırken, sektörün ekonomik büyüklüğünün global düzeyde 40 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor.