Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: kuru meyve

Kuru meyve ihracatı 1,5 milyar dolara yaklaştı


Yayın: 22-11-2012
Kategori: Gıda

Türkiye'ye her yıl 1.5 milyar dolar döviz girdisi sağlayan kuru meyve sektörü ihracatçıları, 2012-13 ihracat sezonu öncesinde gelecek 10 yılın hedeflerini belirledi.


Türkiye’den Japonya’ya 153 milyon dolarlık gıda ihracatı2016 yılında Japonya’ya 350 milyon dolar ihracat yapan Türkiye, 2017 yılında bu rakamı 400 milyon dolara yükseltti. Türkiye’nin Japonya’ya yaptığı gıda ihracatı ise geride bıraktığımız yıl 154 milyon dolar olarak gerçekleşti.
 

TMO’dan kuru meyve sektörüne büyük destekCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020/21 sezonunda Toprak Mahsulleri Ofisi aracılığıyla ürün alımı yapacaklarını açıklaması, Türkiye’nin üretim ve ihracatta dünya lideri olduğu çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı sektörlerinde yeni sezona girerken büyük sevince yol açtı.
 

TOMRA’dan yeni 5C ayıklama makinesiTOMRA Food, yeni 5C ayıklama makinesi ile sınıfının önde gelen mühendislik ve zeka birleşimini sunuyor. Sensörler ve Insight araçlarında gerçekleştirilen geliştirmeler, işleyicilerin kârlılıklarını iyileştiriyor.
 

Türkiye'den Çin’e kuru meyve ihracatı yüzde 21 arttıEge Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, Türkiye'den Çin'e yapılan kuru meyve ihracatının yüzde 21 artarak 28 milyon dolara ulaştığını bildirdi.