Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: semşi kopuz

Gıda amaçlı GDO başvuruları geri çekildi


Yayın: 28-11-2012
Kategori: Gıda

29 GDO’lu çeşit için başvuru yapan Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) ile 3 soya geni için izin talebinde bulunan Ünak Gıda, başvurularını geri çektiklerini açıkladı.


2012 beklentilerimizin fazlasıyla gerçekleştiği bir yıl oldu


Yayın: 11-01-2013
Kategori: Gıda

2012 yılında gıda ve içecek sektöründe; ihracatta artışın, ithalatta %6 artışın, büyümede %6 artışın ve kapasite kullanım oranının da %74 olacağı tahmin edilmişti. 2012 yılının şu ana kadar elde edilen sonuçlar bu beklentilerimizin fazlasıyla gerçekleşeceğini göstermektedir. Nitekim aşağıdaki rakamlar bu beklentilerimizin fazlasıyla karşılandığını belirtiyor.


10 milyar doları geride bırakacağız


Yayın: 15-05-2013
Kategori: Gıda

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF), bu yıl yedincisini hazırladığı TGDF Gıda ve İçecek Sanayi Envanteri 2012’yi, basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu.

Şemsi Kopuz: 2016 gıda sektörünün itibar yılı


Yayın: 14-06-2016
Kategori: Gıda

TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, son dönemde Türkiye’nin turizm gelirlerinde ciddi düşüşler yaşandığını anımsatarak, “Bu sebeple 2016’yı gıda ve içecek sektörü açısından itibar yılı olarak belirledik. Turizmden kaynaklanan eksikliği daha fazla ihracat yaparak kapatmak istiyoruz” dedi.
 

Bayramlarda 500 milyon liralık şeker ve çikolata tüketiyoruzYaklaşan Ramazan Bayramı için sektörün hazırlıklarını tamamladığını belirten Şekerli Mamul Sanayicileri Derneği (ŞEMAD) Başkanı Şemsi Kopuz, vatandaşlara bayram alışverişleri konusunda uyarılarda bulundu. 

Bakan Fakıbaba, gıda sanayini dinlediGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz ve beraberindeki dernek başkanlarının görüşmesinde, gıda ve içecek sanayinin gündemindeki konular ele alındı.
 

Çikolata ve şekerli ürünlerden 2,7 milyar dolar ihracat hedefi2016 yılında 4,5 milyar TL’Iik hacme ulaşan şekerli ve çikolatalı mamuller sektörünün bu yıl yüzde 10 büyümesi bekleniyor. Sektör, geçen yıl 2,2 milyar dolar olan ihracatını da bu yıl 2,7 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor. 
 

Şemsi Kopuz: Tarım ve gıdada ithalat kısa vadeli düşünülmeli


Yayın: 10-01-2018
Kategori: Gıda

2017 yılında gündemden düşmeyen, son olarak Fransa’dan et ithalatı ile yeniden alevlenen ithalat tartışmalarını değerlendiren TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, arz açığı olan ürünlerde fiyat istikrarı için ithalat yapılmasının kısa vadede yararlı olacağını, ancak uzun vadede üretime zarar vereceğini söyledi. 


Gıda sektörünün toparlanmasında ev dışı tüketimin normalleşmesi etkili olacakEY-Parthenon ve Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu tarafından hazırlanan Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Araştırması’nın sonuçlarına göre; sektör liderlerinin %52’si sektörün 2020 yılında daralacağını öngörüyor. Araştırmaya katılan sektör liderlerinin %90’ı restoranların zorlanmasını ve otellerin-tatil köylerinin eski performanslarını yakalayamamasını gelecek 6-12 aylık dönem için en büyük risklerden ikisi olarak görüyor. Katılımcıların %85’i ev dışı tüketim sektörünün 2019 performansını ancak 2021 veya sonrasında yakalayacağını öngörüyor.
 

Çikolata ve şekerli ürünlerden 847 milyon dolar ihracat geliriTürkiye’de Mart ayında etkisini göstermeye başlayan Covid-19 salgını birçok sektörü olumsuz etkilerken, çikolata ve şekerli mamul ihracatı yüzleri güldürdü. Sektör yılın ilk 6 aylık bölümünde 847 milyon dolarlık ihracat yaparken, 654 milyon dolar dış ticaret fazlası elde edildi.