Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS
İhraç edilen her 4 paketten biri OBA Makarna’dan

Türkiye’de ihraç edilen her 4 paket makarnadan biri OBA Makarna etiketini taşırken, 2015 yılında 500 milyon TL’nin üstünde ciro açıklayan marka, bu yıl ortalama %20’nin üstünde bir büyüme planlıyor.
 
oba makarna ceoTürkiye’nin en büyük üretim tesisine sahip olan yarım asırlık dünya markası OBAMakarna, makarna üretimini ve ihracatını artırmaya devam ediyor. 80 ülkede faaliyet gösteren ve Türkiye’nin makarna ihracatında yüzde 25 pay alan OBA Makarna, 2016 yılında Güney Amerika, Uzak Doğu, Güney Kore ve Japonya’da güçlenmeyi hedefliyor.
 
Bundan tam yarım asır önce Gaziantep’te kurulan ve 2005 yılında Özgüçlü ailesi tarafından satın alınan OBA Makarna, Türkiye’nin makarna sektörüne yön vermeye devam ediyor. Türkiye’nin en büyük üretim tesislerinden birine sahip olan firma, günlük 1000 tonluk üretim kapasitesiyle ülkemizin Anadolu sermayesine sahip en önemli markalarından biri olarak öne çıkıyor. Makarna tüketiminin 500 bin ton hacmi aştığı Türkiye’de, OBA bu pazara 50 bin tonluk bir hacimle katkıda bulunuyor.
 
%20’NİN ÜZERİNDE BÜYÜYECEK
Dünyanın 80 ülkesinde başarıyla faaliyet gösteren OBA Makarna, global pazarda sahip olduğu etkin konumu da korumayı sürdürüyor. Türkiye’de ihraç edilen her 4 paket makarnadan biri OBA Makarna etiketini taşırken, 2015 yılında 500 milyon TL’nin üstünde ciro açıklayan marka, şu anda 500 kişi istihdam ediyor ve bu yıl ortalama %20’nin üstünde bir büyüme planlıyor. Günümüzde, global makarna pazarında 250 bin tonluk bir hacmi elinde tutan markanın en büyük pazarı %50 ile Afrika olurken, OBA Makarna’nın CEO’su Alpaslan Özgüçlü, şirketin 2016 yılı hedefini şu sözlerle açıklıyor: “Türkiye ekonomisi için ihracatın ne denli önemli olduğunu biliyoruz ve bu doğrultuda biz de ülke ekonomimize en yüksek seviyede katkı yapmayı amaçlıyoruz. Hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda çalışmalarımız yükselen bir ivme ile devam ediyor. Örneğin, bu yıl Güney Amerika, Uzak Doğu, Güney Kore ve Japonya’da güçlenmeye başladık, ilerleyen günlerde bu pazarlarda büyümeye devam edeceğiz.”
 
DÜNYA DEVLERİYLE YARIŞIYOR
1966 yılında Gaziantep’te kurulan OBA Makarna, 2005 yılında Özgüçlü Ailesi tarafından satın alınarak Türkiye’nin makarna sektöründe öncü bir rol üstlenmeye devam etti. OBA, marka ve fabrikaya yapılan yatırımların ardından 2010 yılında Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi’nde 110 bin metrekare açık alan, 50 bin metrekare kapalı alanda kurulu modern tesislerinde yüksek üretim kapasitesiyle dünya standartlarında üretim yapıyor. 2010-2012 yılları arasında yaptığı 50 milyon Euro yatırımın ardından OBA Makarna, üretim ve satış kapasitesi açısından Türkiye’de sektörünün en büyük firması oldu. Üretiminin %75’i ihracat, %25’i ise iç piyasa satışı olarak gerçekleştiren marka, bugün 80 ülkede faaliyet göstermekte olup, İtalya, İspanya, Fransa gibi dünyanın en büyük üreticileriyle rekabet etmektedir.