Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Ayçiçek yağı, yumurta, tavuk, bebek maması fiyatlarında denetimler artırıldıTürkiye genelinde 19-20 Ocak'ta gerçekleştirilen fiyat denetimlerinde 562 işletme bazında 9 bin 870 ürün incelendi.
 

Rusya'ya Türk domates ihracatında kota 50 bin ton arttırıldı


Yayın: 21-01-2021
Kategori: Gıda

Rusya Federasyonu, Türk domates ihracatçılarına 6 ay nefes aldıracak karara imza attı. Rusya Federasyonu Türkiye'den ithal ettiği domates kotasını 50 bin ton arttırma kararı aldı. Türkiye'den Rusya Federasyonu'na domates ihracatındaki 200 bin ton kota geçtiğimiz ay dolmuştu.
 

Ekici üst yönetimine kadın damgası 60 yılı aşkın süredir peynir sektörünün önde gelen markaları arasında yer alan Ekici’de, iki önemli üst düzey pozisyona kadın yöneticiler getirildi. Filiz Özşahin Fabrika Direktörü, Elif Perihan Kahveci ise Mali İşler Direktörü olarak atandı. 
 

Pandemide en çok D ve C vitamini kullandıkGıda Takviyesi ve Beslenme Derneği’nin, COVID-19 döneminde tüketicilerin gıda takviyesi kullanımı ve beslenme alışkanlıklarındaki değişimi tespit amacıyla yürüttüğü araştırmada çarpıcı sonuçlara ulaşıldı. İstanbul, Ankara ve İzmir’in de aralarında bulunduğu 12 ilde yapılan çalışmaya göre 2020 yılının son üç ayında gıda takviyesi kullananların oranı %60’a yükseldi. Katılımcılar en çok D ve C vitaminine ilgi gösterirken; sosyal medyada diyetisyen ya da beslenme uzmanı takip edenlerin, sağlıklı beslenme ve spor aplikasyonlarını kullananların sayısında artış yaşandı.
 

Kervan Gıda Avrupa’da güçleniyor85 ülkeye ihracat yapan yumuşak şeker üreticisi Kervan Gıda, KAP’a yaptığı açıklama ile gümrük vergisi avantajlarından faydalanmak, coğrafi riski dağıtmak ve Avrupa modern kanalındaki Bebeto markasının konumunu güçlendirmek için stratejik hedeflerine uygun bir şirket ile hisse alımına yönelik olarak ön protokol imzaladığını duyurdu.
 

Türkiye'den Çin’e kuru meyve ihracatı yüzde 21 arttıEge Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, Türkiye'den Çin'e yapılan kuru meyve ihracatının yüzde 21 artarak 28 milyon dolara ulaştığını bildirdi.
 

Bal uzmanı Ahmet Bağran Aksoy’dan arıların hayranlık uyandıran dünyası35 yıllık Bal Üreticisi Ahmet Bağran Aksoy, arıların hayranlık duyulan özelliklerini sıraladı. Narkotik madde taramalarında kullanmaya başlanan arıların 'kovan aklına' sahip olduğunu belirten Aksoy: "Arılar iletişim kurabilen ilginç canlılardır."

Türkiye-Birleşik Krallık STA’sı ticari ilişkileri nasıl şekillendirecek?Türkiye-Birleşik Krallık arasında serbest ticaret anlaşması (STA) 29 Aralık’ta imzalandı, 1 Ocak’ta yürürlüğe girdi. Sanayi ürünlerinde tüm gümrük vergileri sıfırlandı. Tarım ihracatının ise yüzde 80’i vergi muafiyetinden yararlanıyor. Serbest dolaşım sona erdi, artık menşe kuralları geçerli olacak.
 

2021 şirketlerin yüzde 70’i için dijitalleşme yılı olacakDeloitte tarafından gerçekleştirilen 2021 Küresel Pazarlama Trendleri anketine göre, şirketlerin yüzde 70’inden fazlası, müşterilerle kurdukları bağları dijital çözümlerle güçlendiriyor. Araştırma, şirketlerin yüzde 63’ünün salgın sonrasında  teknolojiyi daha sık kullanmayı planladığını gösteriyor.
 

Balparmak’ın yurt dışı hedefi APİTERA markasıyla büyümek3 yıldır üstü üste bal sektöründe ihracat şampiyonu olan Balparmak’ın Genel Müdürü Onur Özyurt, “Yeni dönemde hedefimiz, bal ihracatımıza ek olarak Apitera markamızla propolis ve propolis katkılı fonksiyonel ürünlerimizle Kuzey Amerika ve Uzak Asya’da yeni pazarlara girmek” dedi.