Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS
Herkesin favorisi çikolatalı sufle

Yemeksepeti, dünyada her yıl 4 Eylül’de kutlanan Dünya Ekstra Tatlı Yeme Günü’nde kullanıcılarının sipariş alışkanlıklarını inceledi. Rapora göre tatlı, Yemeksepeti’nin en çok tercih edilen 6. kategorisi oldu. Yemeksepeti’nden verilen tatlı siparişleri ilk 8 ayda, 2019 yılının aynı dönemine göre göre %48 artış gösterdi. Kullanıcıların tatlı tercihlerinde çikolatalı sufle ilk sırada yer alırken, en sevilen sütlü tatlı ise fırın sütlaç oldu.
 
Çikolatalı sufleDünyada her yıl 4 Eylül’de kutlanan Dünya Ekstra Tatlı Yeme Günü vesilesiyle, Yemeksepeti kullanıcılarının tatlı siparişlerini inceledi. Sütlü tatlılardan şerbetli tatlılara kadar birçok farklı tatlının yer aldığı kategoride verilen sipariş adetlerinde geçtiğimiz yıla göre yüzde 48 artış yaşandı. 2020 yılında en çok çikolatalı sufle tercih edildi. Özel gün ve mevsimlere göre sipariş tercihlerinde değişiklik yaşansa da sufle her zaman kullanıcıların favorisi olmaya devam etti. Bu yılın tercihlerine göre; sufleyi künefe, fırın sütlaç ve profiterol takip etti. Sütlü tatlılarda kullanıcıların ilk 3 tercihi fırın sütlaç, kazandibi ve supangle olurken; şerbetli tatlıların ilk üçü künefe, katmer ve fıstıklı baklava oldu. İlk 8 ayda önceki yıla göre sipariş sayısını en çok artıran tatlılar profiterol ve waffle oldu.
 
Tatlı satan restoran sayısı artıyor
Yemeksepeti üzerinden en çok sipariş edilen 6. ürün olan tatlı, birçok restoranın menüsünde kendine yer bulmaya başladı. Özellikle Kebap&Türk Mutfağı ve Pizza restoranlarının menülerinde tatlı sayısı artışa geçti. 2020 yılında Yemeksepeti’ndeki 25 bin restorandan tatlı siparişi verildi.
 
Tatlı en çok akşamları tercih ediliyor
Tatlı siparişleri tercihlerinde öne çıkan diğer trendler ise şöyle;
· Kategoriden verilen siparişlerin en çok artışa geçtiği zaman aralığı, akşam yemeği sonrasına denk gelen 20.00 – 21.00 oldu.
· Kategorinin sipariş lideri, 19-24 yaş grubu oldu
· Kullanıcılar tatlıyı en çok hafta sonları sipariş ederken, özellikle pazar günleri sipariş sayısı arttı
· Toplam siparişe göre oransal olarak en çok tatlı siparişi veren iller arasında Antalya, Bursa, Eskişehir, Adana, Kocaeli, Mersin, Aydın ve Gaziantep yer aldı.
· Tatlı siparişinin en çok verildiği ilçeler ise Kadıköy, Çankaya ve Beşiktaş oldu.