Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS
Godiva, Darüşşafaka ile el ele verdi 

Godiva, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Türkiye’nin köklü eğitim kurumlarından Darüşşafaka ile bir araya gelerek anlamlı bir sosyal sorumluluk çalışmasına imza atıyor.
 
Lady Godivaİsmini cesur, merhametli ve kendini yaşadığı topluma fayda sağlamaya adamış Lady Godiva’dan alan Godiva, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Darüşşafaka Eğitim Kurumları’yla el ele veriyor. Bu iş birliği kapsamında 8-14 Mart tarihleri arasında Godiva mağazalarına ve Godiva.com.tr’ye yapılan ziyaretler, sosyal sorumluluk projesinin parçası haline gelerek Darüşşafaka’da okuyan kız çocuklarının eğitimi için anlamlı birer desteğe dönüşüyor.  
 
Lady Godiva efsanesi hakkında:
Lady Godiva efsanesi hem sadakatin hem tutkunun hem de şefkatin hikayesidir. Halk, 11. yüzyılda İngiltere Coventry’de uygulanan ağır vergiler sebebiyle isyan halindedir. Vergileri artıran Lord Leofric’in eşi Lady Godiva, halktan yana tutum alır. Eşini vergileri indirmesi yönünde ikna etmeye çalışır. Lady’nin ısrarından rahatsız olan Lord Leofric, eşine asla kabul edemeyeceğini düşündüğü bir teklif yapar. Lady Godiva’nın at sırtında, sadece saçlarına sarınarak Coventry sokaklarını boydan boya geçmesi koşuluyla vergi yükünü azaltacaktır. Lady Godiva’nın buna cesaret edemeyeceğine inanan Lord, eşinin baskılarını bu şekilde kıracağını düşünür. O an geldiğinde, Lady Godiva atının üzerinde vakur ve kendinden emin bir şekilde geçişini yapar. Bu durumu öğrenen halk dükkanlarını kapatır, evlerine girer. Lady’nin onuruna kimse sokağa adımını atmaz, hiçbir pencerenin perdesi aralanmaz. Lady’nin bu cesur davranışı karşısında, ona duydukları derin saygıyı gözlerini kapatarak gösterirler. Lord Leofric eşine verdiği sözü tutar, vergileri indirir. Bu olaydan sonra Lady Godiva’nın cesareti, kararlılığı, saflığı, tutkusu ve güzelliği pek çok sanatçıya ilham verir. Lady Godiva efsanesi bugün hem hafızalarda hem de Godiva çikolatalarında yaşıyor.