Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS
Sütaş’tan Tire’ye 80 milyon dolarlık yatırım

Sütaş Ege Sütçülük Projesi Tire Entegre Tesisleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle açıldı. 80 milyon dolar yatırımla kurulan Sütaş Tire Entegre Tesisleri, günde 1.000 ton süt işleyecek ve 850 kişiye istihdam sağlayacak.
 
Sütaş Tire FabrikasıSütaş, sütün iyiliği ve bereketini tüm Türkiye’ye yaymak için yatırımlarını sürdürüyor. Sütaş, Güney Marmara ve Orta Anadolu Sütçülük Projeleri’ne, şimdi de Ege Sütçülük Projesi’ni ekledi. Şirket, “Sütaş’ın aşkı Türkiye aşkı’ diyerek, İzmir Tire’de 80 milyon dolar yatırımla yeni entegre tesislerini faaliyete geçirdi.
 
Sütaş Ege Sütçülük Projesi kapsamında kurulan Tire Entegre Tesisleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle açıldı. Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleşen törene, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Tire Kaymakamı Mehmet Demirezer, Sütaş çalışanları ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.
 
Sütaşkı’yla, Türkiye aşkıyla yatırımlarını sürdürüyor
Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, açılışta yaptığı konuşmada, “41 yıldır biz sadece süte, sütçülüğe odaklandık. Kendimizi işimize adadık. Ustalık, uzmanlık kazanmaya, güçlü ve güvenilen bir kurum yaratmaya çalıştık. 12 yıl önce Karacabey’de ilk çiftliğimizi kurduk ve ulusal bir marka olma yolunda ilk adımlarımızı atarak çiftlikten sofralara entegrasyon stratejimizin temellerini attık. Yatırımlarımıza o günkü şevk ve heyecanla devam ediyoruz. O günlerden bu yana yaptığımız toplam yatırım tutarı 620 milyon dolara ulaştı. Bu entegrasyon, tükettiğimiz elektrik enerjisinin %60’ını kendi gübrelerimizden üreten bir seviyeye kadar geldi. Hedefimiz, 2018 yılı sonuna kadar tüm enerji ihtiyaçlarımızın, ısı ve akaryakıt dahil, tamamı kadar enerjiyi kendi doğal enerji tesislerimizde üretmektir” dedi. Sütaş’ın sütten kazandığını yine süte yatırdığını söyleyen Yılmaz, gelecek 5 yıl içinde 250 milyon dolar daha yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı.
 
Çiftlikten sofralara, Sütaş’ın doğal lezzeti güvence altında
41 yıldır doğallıktan ödün vermediklerini, tazelikten vazgeçmediklerini vurgulayan Yılmaz, “Kendimize özgü, ‘Çiftlikten Sofralara entegre iş modeli’ni geliştirdik. Her zaman ürünlerimizin doğallığının ve kalitesinin güvencesi olacak bu model, Güney Marmara Karacabey ve Orta Anadolu Aksaray’dan sonra şimdi de Ege Bölgesi Tire’de hayata geçiyor. Bu modeli geliştirmeye ve yaymaya devam edeceğiz. Tire yatırımımızla Ege ve Akdeniz bölgesindeki tüketicilerimize şimdi daha yakınız” diye konuştu.
 
120 bin metrekarelik arazide, 67 bin metrekare kapalı alanda kurulan Sütaş Tire Entegre Tesisleri bünyesinde, süt ve süt ürünleri fabrikası, yem fabrikası, eğitim merkezi, geri kazanım ve enerji üretim tesisi ve organomineral gübre tesisi yer alıyor. Sütaş Tire Entegre Tesisleri’nde, günlük 1.000 ton süt işlenerek yıllık 1 milyar TL ciro yapılması öngörülüyor. Günde 650 ton kapasiteyle yem üreterek yıllık 180 milyon TL ciro hedefleniyor. Sütaş’ın çiftliklerinin gübrelerinden ve fabrikalarının organik atıklarından elektrik üreten geri dönüşüm ve enerji tesislerinde ise 6 reaktörle günde 800 ton atık işlenerek 6,4 MWh elektrik, 6,1 MWh ısı enerjisi üretilecek. Enerji tesislerinde işlenen atıklardan organomineral gübre üreten tesis ise yılda 30 bin ton gübre üreterek 38 milyon TL ciro yapacak.
 
Tire Entegre Tesislerinde 850 kişinin çalışacağını, 8 bin üretici aileye ise aylık düzenli gelir elde etme imkanı getirileceğini belirten Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: “Bölgeden alınacak süt için üreticilerimize yılda 420 milyon TL ödeme yapacağız. Süt toplama, mamul sevkiyatı, yem hammadde temini ve dağıtımı için toplam 150 araçlık bir filo çalışacak. Günde 1.000 ton süt alımımız yılda 100 bin dekarda 125 milyon TL değerinde bitkisel üretimi gerektirecektir.”
 
Süt ve süt ürünleri sektöründe ilk Ar-Ge Merkezi de Sütaş’tan…
Sütaş’ın teknoloji geliştirmeye, Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm uygulamalarına önem verdiğini belirten Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz, “Bugün tesislerimizde kullandığımız birçok yazılım, üretim ekipmanı ve makine, Türk mühendisleri tarafından tasarlandı ve Türkiye’de üretildi. 33 kişilik uzman kadrosuyla sektörümüzün ilk Ar-Ge Merkezi, Karacabey tesislerimizde faaliyete başlamıştır. Sütaş’ın kullandığı teknolojiler de doğal lezzetlerinin güvencesidir” dedi.
 
Sütaş Ege Sütçülük Projesi Tire Entegre Tesisleri
120 bin m2’lik arazide, 67 bin m2 kapalı alanda, 80 milyon dolarlık yatırımla kurulan Sütaş Tire Entegre Tesisleri bünyesinde, süt ve süt ürünleri fabrikası, yem fabrikası, eğitim merkezi, geri kazanım ve enerji üretim tesisi ve organomineral gübre tesisi yer almaktadır.
 
Sütaş Tire Entegre Tesisleri’nde;
- 850 kişiye istihdam sağlanacaktır.
- 8.000 üretici aile yılda 420 milyon TL gelir elde edecektir.
- Günlük 1.000 ton süt işlenerek yıllık 1 milyar TL ciro yapılması öngörülmektedir.
- Günde 650 ton kapasiteyle yem üretilerek üreticilerin yem ihtiyacı karşılanacaktır.
- Sütaş’ın çiftliklerinin gübrelerinden ve fabrikalarının organik atıklarından elektrik üreten geri dönüşüm ve enerji tesislerinde, 6 reaktörle günde 800 ton atık işlenecektir. Böylece saatte 6,4 MWh elektrik, 6,1 MWh ısı üretimi gerçekleştirilecektir.
- Enerji tesislerinde işlenen atıklardan organomineral gübre üreten tesiste yılda 30.000 ton gübre üretilecektir.
- Süt toplama, mamul sevkiyatı, yem hammadde temini ve dağıtımı için toplam 150 araçlık bir filo çalışacaktır.
- Günde 1000 ton süt alımı bölgede 100.000 dekar arazi üzerinde 125 milyon TL değerinde bitkisel üretim hacmi yaratacaktır.