Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS
İstanbul Eczacı Odası uyardı: “Ürünlerin tamamı sahte”

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Sarıalioğlu, internet üzerinden vitamin ve gıda satışı yapılan firmalardan verdikleri siparişte gelen ürünlerin hepsinin sahte çıktığını söyledi.
 
Vitaminlerİstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, internet üzerinden satışı yapılan vitamin ve gıda takviyelerine ilişkin kritik uyarılarda bulundu. İnternet üzerinden vitamin ve gıda satışı yapılan firmalardan sipariş verdiklerini söyleyen Sarıalioğlu, gelen ürünlerin hepsinin sahte çıktığını söyledi.
 
Hürriyet yazarı Fulya Soybaş'a konuşan Sarıalioğlu, vitamin ve gıda takviyelerine talepte bu yıl geçen yıllara oranla büyük artış olduğunu ve firmaların buna yetişemediğini belirtti ve ekledi: "Piyasada kalmayan, tükenen bir ürün. Ertesi gün bir bakıyorsunuz 3-5 kat fiyata internette satışa çıkmış. Ürünler orijinal mi belli değil. Hemen firmaları arıyoruz. ‘Hani yoktu elinizde bu takviyeler, internette satıyorsunuz’ diyoruz ‘O satılanlar bizim ürünümüz değil’ diyorlar. Test etmek için farklı internet sitelerinden ürün sipariş ettik. Gelen ürünlerin hepsi sahte çıktı."
 
“ECZANELERDE OLMAYAN ÜRÜN İNTERNETTE OLAMAZ”
Fırsatçıların halkın sağlığı ile oynadığını söyleyen Sarıalioğlu, “Bedeli sağlığınız olabilir. Çünkü bir ürün eczanelerde yoksa internette olamaz. Varsa o ürün yüzde 99 sahtedir. Bandrol ve son kullanma tarihinin gerçek olup olmadığını ayırt edemezsiniz. Sağlık Bakanlığı birçok internet sitesine erişimi engelledi ancak sahtekârlar başka isim ile yeniden ortaya çıkıveriyor. Burada görev vatandaşa düşüyor. Doktor ya da eczacıya danışmadan vitamin ve gıda takviyesi almayın. Özellikle de kronik hastalığı olanlar. Yan etkileri zararınıza olabilir” şeklinde konuştu.
 
Kaynak: ilerihaber.org