Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS
BİM, ilk entegre faaliyet raporunu yayımladı

BİM, 2023 yılı finansal sonuçlarının yanı sıra kurumsal vatandaşlık bilincinin şekillendirdiği vizyonuyla çevresel, toplumsal ve yönetişim etkilerini de paylaştığı ilk entegre faaliyet raporunu yayımladı.
 
BÄ°M maÄ�azaTürkiye'nin önde gelen perakende market zincirlerinden BİM, 1 Ocak-31 Aralık 2023 dönemini kapsayan entegre faaliyet raporunu kamuoyu ile paylaştı. Şirket, iklim krizinin yol açtığı riskleri yönetmek amacıyla faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel etkiyi ölçmek ve azaltmak için 2023 yılında da çalışmalarını aralıksız sürdürdü. BİM, yaşanabilir bir çevre ve sürdürülebilir bir gelecek vizyonuyla; kaynak verimliliği & karbonsuzlaşma, yenilenebilir enerji kaynakları, su yönetimi, ambalaj & atık yönetimi odağındaki yatırımlarıyla 2023 yılında da önemli başarılar elde etti.
 
2023 yılı sonuçlarını değerlendiren BİM CEO’su Haluk Dortluoğlu, “Bu yıl finansal sonuçlarımızın yanı sıra çevresel, toplumsal, yönetişim etkilerimizi ve sürdürülebilirlik performansımızı da kapsayan ilk entegre faaliyet raporumuzu paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gezegenimizin sınırlı doğal kaynakları ile artan insan nüfusu ve aktivitesi arasında bir denge tesis edilmesinin, insanlığın ve canlılığın sürdürülebilirliği açısından hiç olmadığı kadar büyük bir aciliyet arz ettiği bir dönemdeyiz. Hükümetlerin ötesinde özel sektör kuruluşlarının ve şirketlerin de iklim kriziyle mücadelede etkili çözümler sunması gerekiyor. Bu kapsamda biz de sürdürülebilirlik yol haritamız doğrultusunda oluşturduğumuz etki odaklı orta vadeli hedeflerimize ulaşmak için 2023 yılında kararlı adımlarla ilerledik. 2023 yılında gerçekleştirdiğimiz 1 milyar TL’lik sürdürülebilirlik odaklı yatırım harcamalarını 2024 yılında 2 milyar TL’ye çıkartmayı hedefliyoruz” dedi.  
 
“Sürdürülebilir büyüme performansımızla 2023 yılında da liderliğimizi koruduk”
BİM’in artan satış gelirleriyle finansal yapısını güçlendirdiğini belirten Dortluoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Üretimin nihai tüketiciye ulaştırılması sürecinde BİM ve FİLE markalarımızla başta mağazalarımız olmak üzere gıda üretimi, lojistik, depolama ve paketleme süreçlerinde oluşturduğumuz iş ve istihdam ile ülkemiz için ekonomik değer üretmeye devam ettik. Türkiye perakende sektöründe sergilediği sürdürülebilir büyüme performansıyla BİM, 2023 yılında da liderliğini korudu. Şirketimiz, operasyonel maliyetlerdeki artışa karşın uyguladığı etkin maliyet yönetimi, kendi markalarına yaptığı yatırım, gerek fiziki gerek çevrim içi kanallarında artan müşteri trafiği neticesinde 2023 yılında da büyümeye devam etti ve yılı 328 milyar Türk lirası ciro ile kapattı. Organik büyüme stratejimiz doğrultusunda yurt içi ve yurt dışındaki operasyonlarımızın alanını yeni mağaza açılışları ile genişlettik. 2023 yılında Türkiye, Fas ve Mısır’da toplam 972 yeni mağaza açtık. BİM, 86 bini aşkın çalışanıyla büyük bir aileyi temsil ediyor.” 
 
“Güçlü finansal yapımız ve nitelikli insan kaynağımızla sürdürülebilir değer üretmeye devam edeceğiz”
Faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı salımlarını ilk etapta %20 oranında azaltmayı hedeflediklerini açıklayan Dortluoğlu, “Bu kapsamda enerji verimliliğini artırmaya ve yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanarak ısı yalıtımı yüksek yeni tasarım mağazalara geçiş sürecimizi ve depolarımızda güneş enerjisi santrali kurulumlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Perakende sektöründeki tecrübemiz, güçlü finansal yapımız ve nitelikli insan kaynağımız ile sürdürülebilir değer üretmeye devam edeceğiz” diye konuştu.