Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS
Ömer Fethi Gürer: “Patates depoda 4 lira, markette 20 lira”

CHP Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, patates üreticilerinin maliyetine depoladıkları patatesi satamadıklarını ve piyasa yapıcı şirketlerin küçük çiftçiyi mağdur ettiğini söyledi.
�mer Fethi Gürer
 
CHP Milletvekili Gürer, Niğde ili Çiftlik ilçesine bağlı Bozköy kasabasında patates üreticisi Hasan Doğruer ile görüştü. Türkiye’de 1999 yılında 6,5 milyon ton olan yıllık patates üretiminin günümüzde 5,5 milyon tona kadar gerilediğini açıklayan Gürer, aynı dönemde ülke nüfusunun yaklaşık 30 milyon arttığına dikkat çekerek, düzenli fiyat istikrarı olmadığı için patatesin üreticiyi mutlu etmediğini söyledi.
 
“ÜRETİCİDE PARA ETMİYOR, MARKETTE 20 LİRA”
Patates ürününün üreticideyken para etmediğini ama büyükşehirlerde ve marketlerde 20 liranın altında patates olmadığını belirten Gürer, “Büyük kentlerde patatesin fiyatı arttığı zaman doğal olarak fakir, fukara, garip, gureba patatese erişemiyor. Üretici de patatese yaptığı masrafı alamaz durumda tüccar baskısı ile eziliyor. Niğde'de patates bu aralar 4 liraya kadar kilosu düşmüş durumda. Gidiyorsunuz İstanbul'da markete, pazara 20 liranın aşağısında patates bulamıyorsunuz. Ama üretici bu işten kazanmıyor” dedi.
 
“BÜYÜK ŞİRKETLER KAZANIRKEN ÇİFTÇİ MAĞDUR EDİLDİ”
Patates üretiminde büyük şirketler nedeniyle küçük üreticinin zor durumda olduğunu belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Birkaç tane büyük şirket patates üretimine girdi, sözleşmeli tarım yapıyor. Onların ürünleri değer buluyor ama gelip çiftçiden almayınca küçük üretici zor duruma düşüyor. Bu geçtiğimiz yılki patates şu anda depoda. Tüccar da gelmediği ve çiftçi patates satamadığı için mağdur oluyor. Patatesi büyük kentlerdeki vatandaşlarda pahalıya yiyor. Bu planlamanın olmamasının yanında küçük çiftçi desteklenmemesi ile oluşuyor” diye konuştu.
 
“ARACILAR KAZANIYOR, OLAN ÜRETİCİYE OLUYOR”
Ömer Fethi Gürer sözlerine şöyle devam etti: “Gittiğim yerlerde uğradığım bazı köylerde bu sene patates depoda kaldı diyorlar. Normalde patates bir zincir oluşturur, bu sayede her ay belli oranda satış sağlanarak halka kopmaz. Turfanda patates çıktığı için şu an patatesin fiyatında düşme var, ama turfanda da pahalı. Çukurova'nın patatesi çıktı, o bölgenin patatesinden sonra Ödemiş başlayacak, sonra Niğde bölgesinin patatesi olacak. işte elinde patatesi kalmış vatandaşımız dert yanıyor, tüketicimiz pahalıya ürün alıyor. Buradaki plansızlık, istikrarsızlık ve işi bilmemezlik hem üreticiyi hem tüketiciyi mahvediyor. Bölgede büyük 6 şirket geçen yıl ürününü toplayıp kamuya veriyor. Talebin önünü kesmesi küçük çiftçinin ürününü elinde bırakıyor. Üretici beklediği sürede ürünün fiyat artmayınca sıkıntısı artıyor. Bazı köylerde stoktaki patateslere bayrama kadar alıcı gelmezse artık dayanım sürecini tamamlayacağı için çöp olacağı söyleniyor. Arada aracılar kazanıyor, olan üreticiye oluyor."
 
PATATES ÜRETİCİSİ DOĞRUER: “ZARARDAYIZ”
Patateste son durumu soran Gürer’e üretici Hasan Doğruer, “Sayın vekilim, şu an tam zarardayız. Patates ekimini şirketleştirdiler, devlet şirketlerden aldı ama bizim patateslerimizi almadı. Bizim patatesler de ondan dolayı şu anda 2000 liraya/ton alıcı bulamıyoruz” dedi.