Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS
Tatlı severler için bir ilk: Ballı Baklava

Baklavacı Mehmet Yıldırım’ın dünyada bir ilk olan ve doğal “bal”dan ürettiği baklavası “Ballı Baklava”, lezzet şöleni yaşatırken sağlığı da tehdit etmiyor. 
 
Ballı Baklava 2Avrupa Birliği tarafından tescil edilen ilk Türk gıda ürünü olan Antep baklavası, Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırım’ın Ballı Baklava’sı ile sağlıklı bir lezzet şölenine dönüşüyor. Erzincan yaylarından elde edilen “bal” ile şerbetlenen baklavalar, sofraları renklendirirken tatlı tüketmek isteyen ama sağlığına da özen gösteren tüketicilerin tercih edebileceği uygun bir alternatif oluyor. 
 
Kaliteli ve sağlıklı baklava 
Baklavacı Mehmet Yıldırım’ın kullandığı ballar Erzincan yaylalarından elde ediliyor. Daha sonra bu ballar İkitelli’de 450 metrekare alan üzerine kurulmuş ve 170 misafir kapasitesine sahip Baklavacı Mehmet Yıldırım’ın mağazasında bulunan KOSGEB destekli araştırma laboratuvarında fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analiz ve ölçümlerden geçiriliyor. 
 
Bununla birlikte piyasadaki en kaliteli tereyağlarında dahi ve üzeri oranda tortu, köpük ve ayran diye tabir edilen istenmeyen maddeler bulunuyor. Bu maddeler hem tereyağının ömrünü azaltıyor, hem de ideal olan lezzetini noksanlaştırıyor. Ballı Baklava, baklavanın olmazsa olmaz hammaddesi olan sadeyağını elde etmek için, dünyada asit oranın neredeyse sıfır olduğu Urfa’nın Harran ovasında, Viranşehir’de ve Ceylanpınar’da yetişen; egzoz gazı değmemiş otlardan beslenen koyunların sütünden elde edilen yağları kullanıyor ve bu sayede lezzeti ve kaliteyi garanti ediyor. 
 
Baklavacı Mehmet Yıldırım'da; hem güvenli gıda mesajı vermesi açısından hem de baklavanın bir el sanatı olarak nasıl imal edildiğinin gösterilmesi açısından tüketiciye açık imalat yapılıyor. Böylece, mekana gelen misafirler hem lezzetin tadına varma imkanı buluyor, hem de ustaların maharetli gösterisine şahit oluyor. 
 
Baklava, “24 ayar altın” renginde olmalı
Ballı Baklava’nın mimarı Mehmet Yıldırım baklavanın sırrını ise şöyle açıklıyor: “İyi baklavanın sırrı; öncelikle sert unun, pancar şekerinin, Antep boz fıstığının, cevizin ve sadeyağın en kalitelisi kullanılarak yapılan ve ustanın el emeğini incelikle işleyerek bütünleştirdiği baklavadır diyebiliriz. Baklavanın iyisi, insanın beş duyusu ile test edilerek anlaşılabilir. Görme duyusu ile iyi baklava, daha vitrinde; tepside kendisini belli eder. İyi pişmiş baklavanın rengi, altın sarısına çalar. Eski ustalar buna “24 ayar altın rengi” derler.  Ayrıca baklava diri görünmeli, iştah açmalıdır. Baklava tepsisinin boşalan yerlerinde fazla şerbet birikmişse, baklavanın ağır çekmesi için gereğinden fazla şerbet verilmiş olabilir. İyi baklavada şerbet, kararında olmalı; baklavayı hem kilo olarak, hem tat olarak ağırlaştırmamalıdır. İyi bir baklavaya çatal batırıldığında, bir hışırtı duyulur. Bu, yufkanın ince açıldığına ve baklavanın iyi piştiğine işarettir. Yufkası ne kadar ince açılmış olursa, baklava o kadar iyi olur. Baklava ağza yaklaştırıldığında, mis gibi sade tereyağı ve harç olarak kullanılan ceviz veya fıstığın kokusu gelmelidir. İyi baklava, her şeyden önce iyi ham maddeden oluşur. Baklavanın iyisi ve kötüsü, asıl yenmesi sırasında belli olur. İyi baklava ağızda dağılır, damakta eşsiz bir tat bırakır; mideye de dokunmaz.”
 
Ballı Baklava’nın ünü yurtdışına yayıldı 
Bir dünya markası olan Ballı Baklava Türkiye’deki faaliyetlerinin yanı sıra Almanya başta olmak üzere yurtdışından önemli miktarda baklava siparişi alıyor. Geçtiğimiz günlerde Almanya’dan gelen 600 kutu baklava siparişi ise bunun en yakın örneği. 
 
Baklavacı Mehmet Yıldırım Hakkında  
İlkokulu bitirdikten sonra 11 yaşında baklavacılık mesleğine başlayan ve 1982 yılında kurulan aile şirketinde çalışmaya devam eden Mehmet Yıldırım 2000 yılında Yıldırım Gıda’yı kurarak baklava ve tatlı sektörüne giriş yapmıştır. Tatlıcı markası ile baklava ve tatlı sektörüne toplu üretim yapan Yıldırım Gıda; catering firmalarına , süpermarketlere, otellere, pastanelere ve kamu kuruluşlarına ürün tedarik etmektedir. Yıldırım Gıda günlük 6 ton üretim kapasitesi ile sektöründe lider firmalar arasında yer almaktadır. 
 
2009 yılına kadar Türkiye’nin en fazla üyeye sahip sivil toplum kuruluşu olan TÜMSİAD (Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği)’ın Kurucu Başkanı olarak genel başkanlık görevini gerçekleştiren Yıldırım hali hazırda Türkiye’nin marka olmuş tatlı ve baklava üreticilerinin bir araya gelmesiyle kurulan BAKTAD’ın (Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği) Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. 
 
Yıldırım, başkanlığını yaptığı her iki dernek aracılığıyla, ülkenin kalkınması adına sayısız proje gerçekleştirmiştir. Bunlarla beraber bir İTO Meslek Komitesi olan 72 no’lu komitede (Baklava, pasta ve şekerli mamûller) meclis üyeliği görevini sürdürmektedir. 2009-2012 yılları arasında TOBB delegesi olarak Ticaret Odaları Konsey üyesi olarak görev almıştır. 

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz