Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS
Ambalaj endüstrisi Ay Yıldızları’nı seçti

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından bu yıl 3. düzenlenen Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nın sonuçları belli oldu. 12 farklı kategoride 170 ambalajın başvuru yaptığı yarışmada, 14 Altın, 16 Gümüş, 20 Bronz ve 77 Yetkinlik Ödülü düzenlenen törenle kazanan firmaların yetkililerine takdim edildi.

 
ambalaj_ay_yildiz.png

Ambalaj Sanayicileri Derneği - ASD tarafından düzenlenen Ambalaj Ay Yıldızları 2012 Yarışması’nın ödülleri, 3 Eylül 2012’de Four Seasons Hotel İstanbul’da gerçekleştirilen törenle dağıtıldı. Ödül töreni Ceylan Saner’in sunuculuğunda, 500’ü aşkın davetli ile Yaşar konserinin de gerçekleştiği bir programla yapıldı. 14 Altın, 16 Gümüş, 20 Bronz ve 77 Yetkinlik Ödülü kazanan firmaların yetkililerine takdim edildi. Bu yıl Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nda verilen Altın Ödüller arasında TSE işbirliği ile Altın Ambalaj Ödülleri de verildi. Seçici kurul uygun gördüğü yarışma kategorilerinde verdiği Altın Ödüller içinden ayrıca 2 adet Altın Ambalaj Ödülü’nü seçti.

 

Ambalaj gıda güvenliğinin ayrılmaz parçası

ASD Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut ödül töreninin açılışında yaptığı konuşmada, Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’nın bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiklerini ve etkinliğin bir başarı öyküsü haline geldiğini belirtti. Bu yıl TSE’nin 24 yıldır yaptığı Altın Ambalaj Yarışması ile Ambalaj Ay Yıldızlarını birleştirdiklerini kaydeden Korkut, “TSE Başkanı Hulusi Şentürk ve ekibine yapıcı katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Altın Ambalaj bayrağını sektörümüze devrettiler ve biz bunu daha da ileriye götüreceğiz. Ambalaj insan sağlığına verilen önemim kanıtıdır. Denetlenebilir olmanın ve ekonomik olarak kayıt altına alınmanın göstergesidir. Gıda güvenliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Ambalaj ürünün giysisidir. Ürünleri sürdürülebilir bir şekilde sarar, saklar ve satar. Dolayısıyla ambalaj ticaret ve sanayide stratejik bir araçtır. Ambalaj sektörümüzün teknoloji, kapasite ve insan gücüne baktığımızda Avrasya’nın ambalaj merkezi olma yolunda hızla ilerlediğimizi görüyoruz” diye konuştu.

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması’na 12 farklı kategoride 170 ambalaj başvuru yaptı. Yarışmaya katılan ambalajlar; İçecekler, Gıda, Ev- Otomotiv- Ofis Araç ve Gereçleri ile İhtiyaç Malzemeleri, Diğer Gıda Dışı Ürün Ambalajları / Endüstriyel ve Taşıma Ambalajları, Sağlık ve Güzellik Ürünleri, Tıp ve Eczacılık Ürünleri, Ambalaj Malzemeleri, Satış Noktası Sergileme, Sunum ve Muhafaza Ürünleri, Fleksibıl Ambalajlar ve Grafik Tasarımı gibi farklı kategorilerde yarıştılar. Seçici kurul üyeleri, oybirliği ile karar vererek birinci aşamada Yetkinlik 2012 Ödülü’ne layık görülen 127 ambalajı, ikinci aşamada ise Yetkinlik 2012 Ödülü’ne layık görülen ambalajlar arasında yeniden değerlendirme yaparak, kendi kategorileri içerisinde Altın, Gümüş ve Bronz ödüller alacak ürünleri belirledi.

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışmasında en az Yetkinlik 2012 Ödülü almış olan tüm üreticiler, tasarımcılar ve ambalajlı ürünleri piyasaya süren marka sahipleri dilerlerse ASD’nin üye olarak yer aldığı WPO-World Packaging Organization (Dünya Ambalaj Örgütü) tarafından her yıl organize edilmekte olan WorldStar (Dünya Yıldızı) Yarışması’na da katılabilecekler. Bu sene WorldStar yarışmasının jüri çalışması Singapur’da 26 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirilecek.