Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS
Şemsi Kopuz: Etteki vergi oranı düşürülmeli

TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, ette KDV oranının ve besilik canlı hayvan ithalatında alınan verginin %1’e düşürülmesinin, başta tüketici ihtiyacını karşılayabilmek adına çok önemli olduğunu söyledi.
 
şemsi kopuzTürkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, sektörün geçen yılını değerlendirdi, 2016 yılına ilişkin öngörülerini de paylaştığı basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin 2015 yılı genel ihracatının %7’sinin gıda ve içecek sektöründen geldiğini, 2015 yılında sektörün ihracatı 10 milyar 227 milyon dolar olarak gerçekleştiğini vurgulayan Şemsi Kopuz, gıda ve içecekte 2015 yılı ithalatı ise 5 milyar 133 milyon dolar olarak gerçekleştiğini kaydetti. Gıda ve içecek sanayi ithalatı, Türkiye toplam ithalatından %2 pay aldı.  Bir önceki yılla karşılaştırıldığında gıda sektörü ihracatında yaklaşık 1 milyar dolarlık bir düşüş yaşadıklarını dile getiren Şemsi Kopuz,  aynı şekilde ithalatta da 500 milyon dolarlık bir daralma söz konusu olduğunu belirtti.
 
Sektörün GSYİH payı 360 milyar lirayı bulur
“Sektörün dış ticaret karşılama oranı 2015 yılında da yaklaşık %200 oranındaki seviyesini korudu. Sektörün GSYİH içindeki payı 2014 yılında 330 milyar TL iken, bu rakam 2015 yılı ilk 3 çeyreğinde 270 milyar TL civarına ulaşmış durumda. Resmi rakamlar henüz açıklanmadı ama 2015 yılı için sektörün GSYİH içindeki payının yaklaşık 360 milyar TL’ye ulaşmasını bekliyoruz. 440 binin üzerinde çalışanıyla Türkiye’nin 2. büyük endüstrisi olan gıda içecek sektörü yerini korumaktadır. ”
 
Rusya ilk 10’da değil
Son dönemde uçak krizi dolayısıyla Türkiye’den bazı tarım ve gıda ürünleri ithalatına ambargo koyan Rusya’da ise yaptırımlar ve petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar neticesinde 2015 yılı ekonomisinde %3,5 oranında bir daralma meydana geldi. Şemsi Kopuz, “Bizim Rusya ile gıda sektörü olarak ticaret hacmimiz 750 milyon doları ihracat, 1 milyar doları ithalat olmak üzere 1 milyar 750 milyon dolar seviyesinde idi. Rusya sektörümüz açısından ihracat yaptığımız ilk 10 ülkeden biri değildir. Ancak son 3 yıla bakacak olursak tarımsal ürünlerde ağırlıklı buğday olmak üzere ithalat yaptığımız ülkeler sıralamasında ilk sıradadır” dedi.
 
Sektör yüzde 5 büyür
Yeni pazarlara yönelik bir değerlendirme yapan Şemsi Kopuz; “Genele bakacak olursak 2016 yılında Türkiye ekonomisinde, dolar, kur, enflasyon, faiz gibi enstrümanların alacağı pozisyonlar da dahil olmak üzere küresel petrol fiyatları, yakın bölgemizdeki ve ihraç pazarlarındaki gelişmelerin önemli etkisi devam edecek. Tüm bunların yanı sıra; Kuzey Afrika ekonomik ve sosyal dinamizmiyle ihracat artışı öngördüğümüz pazarlar arasında. Bu bölgelerde orta sınıfın dikkat çekici bir biçimde büyüdüğünü görüyoruz. Yine Güney Amerika, Çin, Hint Pazarı ihracat potansiyelimizin artacağını öngördüğümüz pazarlar arasında. 2016 yılında, geçen yıl yaşadığımız olumsuzluklara rağmen sektör olarak yüzde 5 civarında bir büyüme beklentisi içinde olduğumuzu ifade edebilirim”diyor.
 
Girdi maliyetlerinin düşürülmesi için çözüm üretilmeli
“Türkiye gıda ve içecek sektörünün çatı kuruluşu olan Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkanı olarak; gıda ve tarım ürünleri fiyatlarındaki artışlarda, üretim maliyetlerinin gözden uzak tutulmaması gerektiğini vurgulamak istiyorum” diyen Kopuz, alınan ve alınması gereken tedbirlerle birlikte, aynı zamanda enerji, mazot, yem, gübre gibi girdi maliyetlerinin yüksekliğine yönelik çalışmalar yapılmalı, maliyetlerin düşürülmesi için çözüm üretilmeli, istikrar sağlayacak fiyat politikası hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.
 
Et ve süt sektörleri için envanter yapılmalı
Başkan Kopuz, “Madem et fiyatları dedik, genel olarak hayvancılık (et ve süt sektörleri) için ilk yapılması gereken şey; milli envanterin hiçbir şüpheye yer bırakmayacak doğrulukta ve detayda olmasını sağlamaktır. Bugün kamu otoritesi dahil herkes, kayıt dışı üretim ve ticaretin varlığının farkında ancak boyutu konusunda herkesin ayrı bir tahmini var. “Ölçemediğimiz bir şeyi iyileştiremeyeceğimiz” kuralı da geçerliliğini koruyor. Envanterimizi bilirsek kırmızı et arzı ile ilgili projeksiyon yapabilir ve aynı şekilde talep projeksiyonu ile çakıştırarak arz açığı olan aylar için proaktif olarak besi danası ithalatı yoluna gidebiliriz. Bu rakamlar sektör oyuncularına açık olursa herkes ona göre pozisyon alır, sistemin regüle hale gelmesi daha kolay olur. Milli potansiyelimizin tamamı kullanılmadan ithalat, hele hele et ithalatı düşünülmemeli; sadece geçici bir tedbir olarak uygulanmalıdır” dedi.
 
Etin fiyatı 6 lira aşağı çekilebilir
Kırmızı et fiyatları ile ilgili konuşmasına devam eden Şemsi Kopuz, vergi oranlarına değinerek konuşmasını şöyle sürdürdü. “Bugün karkas et ithalatı gerçekleştirdiğimiz Bosna Hersek’te hayvancılık, bu ithalatı karşılayacak ölçekte değildir. Letonya gibi çeşitli ülkelerden et tedarik edilerek, Bosna Hersek üzerinden ithalat yapılmaktadır. Ayrıca sadece karkas et olarak yapılan ithalat; sektörün deri, sakatat gibi ihtiyaçlarına cevap verememekte, mağduriyetlere yol açmaktadır. Bu anlamda yapılacaksa canlı hayvan ithalatı hem ihtiyaca yönelik olması açısından hem de helal kesim hassasiyeti açısından daha kıymetlidir. Kamuya bu konuda çağrıda bulunursak, ette KDV oranının ve besilik canlı hayvan ithalatında alınan verginin %1’e düşürülmesinin, başta tüketici ihtiyacını karşılayabilmek adına elzem olduğunu vurgulayabiliriz. Temel beslenme ihtiyacımız olan etin fiyatını böylelikle 6 lira aşağı çekebiliriz. Piyasa böylece regüle olmuş olur.”