Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: rusya

Türkiye’nin yanıbaşındaki 140 milyonluk dev gıda pazarı


Yayın: 07-11-2012
Kategori: Ülke

Dünyanın önemli doğalgaz ve petrol kaynaklarını elinde bulunduran Rusya, 140 milyonu aşan nüfusuyla da dev bir pazar konumunda bulunuyor. Ülkenin gerçekleştirdiği ithalatta tüketim malları başı çekerken, uygun fiyatlı ve kaliteli ürünler Rus halkının günlük alışverişlerinde ilk tercihi oluyor. Türk menşeli ürünler de pazarda fiyat ve kalite olarak rakiplerine göre avantajlı konumda bulunuyor. Bundan ötürü kaliteli üretimlerini etkin dağıtım ve tanıtım çalışmalarıyla entegre edebilen Türk firmaları, orta ve uzun vadede Rusya gıda pazarının önemli aktörleri olabilir. 


Rusya’nın mandalinamızı iade ettiği iddiası doğru değil


Yayın: 17-12-2012
Kategori: Gıda

Türkiye Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Başkanı (TYMSİB) Kemal Kaçmaz, Rusya’nın Türk mandalinasını akdeniz sineği bulunduğu iddiasıyla iade ettiği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.


Bakan Çelik: Buğdayda ithalat yok


Yayın: 11-01-2016
Kategori: Gıda

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bu yıl ülkemizde buğday rekoltesinin yüksek olduğunu ve buğday ithalatı gerçekleştirmeyeceklerini söyledi.

Rusya,Türkiye'ye yaptırımları gevşetecek


Yayın: 15-01-2016
Kategori: Gıda

Rusya hükümeti, Türkiye'de iş dünyasına uyguladığı yaptırımları gevşetmek için harekete geçti.

Şemsi Kopuz: Etteki vergi oranı düşürülmeli


Yayın: 18-02-2016
Kategori: Gıda
Etiketler: et gıda kdv rusya tgdf

TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, ette KDV oranının ve besilik canlı hayvan ithalatında alınan verginin %1’e düşürülmesinin, başta tüketici ihtiyacını karşılayabilmek adına çok önemli olduğunu söyledi.
 

Rusya, Türkiye'ye yönelik gıda ambargosunu hemen kaldırmıyor


Yayın: 15-07-2016
Kategori: Gıda

Rusya Tarım Bakanı Aleksander Tkaçev, Türkiye'ye uygulanan gıda ambargosunu yakın bir zamanda kaldırmayı planlamadıklarını söyledi.
 

Rusya gıda ambargosunu yıl sonuna kadar kaldırabilir


Yayın: 10-08-2016
Kategori: Gıda

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanı Aleksey Ulyukaev, "Türk gıda ürünlerine yönelik ambargo yıl sonuna kadar kaldırılabilir." dedi.
 

Narenciye üreticisi Rusya'yı bekliyorAdana'da mandalina ve portakal üreticileri, Rusya Federasyonu’na ithalat yasağının bir an önce kalkmasını bekliyor.

Narenciyede Rusya’ya ihracat başladıSonbahar ve Kış aylarında doğal vitamin deposu narenciye ürünlerinde 2016/17 sezonunda üreticinin yüzü gülecek. Ege Bölgesi, 2016/17 sezonu Narenciye rekoltesi 511 bin 711 ton olarak tahmin edildi.
 

Adnan Dalgakıran: Gıda makineleri ihracat hedeflerimizde kilit rol oynayacakMakine İhracatçıları Birliği (MAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, 2017 yılında makine sanayi ihracatını %8-10 arasında artırmayı hedeflediklerini belirterek, “Bu hedeflerimize ulaşabilmemizde gıda işleme makineleri de rol oynayacak” diyor.