Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS
Gıda sektörünün önemli markaları bu yıl da WorldFood İstanbul'da bir araya gelecek

Gıda ve gıda teknolojileri sektörünün trendlerine ve gelişimine yön veren, yöresel lezzetlerin tanıtımına katkı sunan Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı – WorldFood İstanbul, 1 – 4 Eylül 2022 tarihlerinde TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.
 
WFI logoUluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı – WorldFood İstanbul bu yıl 30. kez gerçekleştirilecek. Perakende zincirleri, konserve yiyecekleri, içecek, süt ve süt ürünleri, et ve tavuk ürünleri, balık ve deniz ürünleri, yaş sebze, meyve, dondurulmuş ürünler, temel gıdalar ve yağlar, şekerli mamuller, unlu mamuller ve gıda katkı maddesi ürünleri gibi başlıklarda uzmanlaşmış pek çok marka ve üretici WorldFood İstanbul Fuarı’nda yer alacak. Gıda sektörünün en önemli fuarlarından biri olarak ön plana çıkan WorldFood İstanbul, sektöre yön veren isimlerin katılımları, ses getirecek etkinlikler, ziyaretçilerle ilk kez buluşacak yeni ürünler ve geniş katılımcı profili ile önemli bir görev üstleniyor.
 
Tarım ve gıda ürünleri ihracatı 2021 yılında yüzde 22 arttı
2021 yılının ikinci yarısı itibariyle sektörlerde gerçekleşen tam açılma veya büyük açılma ile iktisadi ve sosyal faaliyetler genişlerken, ticarette de büyüme ivme kazandı. Böylece her dönemin stratejik ve kritik sektörlerinden olan gıda, önemini ve gücünü perçinledi.Türkiye’nin tarım ve gıda ürünleri ihracatına bakıldığında 2021 yılında yüzde 22 artarak 21,2 milyar dolara ulaştı. 2020 yılında yoğun olarak yaşanan kovid-19 salgını ile yavaşlayan ihracattan sonra 2021 yılında ihracat artışı yeniden hız kazanırken 2021 yılında ayrıca gıda fiyatlarındaki artışlar da ihracat artışına önemli katkı sağladı.
 
Kovid-19 salgın sürecini daha ağır atlatan ülkelerde tarım ve gıda ürünleri ithalatının arttığı gözlemlendi. Türkiye tarım ve gıda ürünlerinde bölgesinde önemli bir tedarikçi olarak artan ithalat taleplerini karşılamaya 2021 yılında da devam etti. Buna bağlı olarak tarım ve gıda ürünleri ihracatı da daha hızlı bir yükseliş gösterdi. Tarım ve gıda ürünleri ithalatı ise 2021 yılında yüzde 21 artarak 12,76 milyar dolara yükseldi. 2020 yılında kovid-19 salgını nedeniyle ortaya çıkan koşullara rağmen ithalat yıl boyunca artış eğilimi içinde oldu ve 2021 yılında da daha yüksek bir hızla artış devam etti. 
 
WFI fuar alanı2021’de rekorlara imza attı
2021 yılında düzenlenen 29. WorldFood İstanbul, tarihinin metrekare bazında alan olarak en yüksek hacimli fuarı olurken bugüne kadar yakalanan “en yüksek ziyaretçi sayısına” ulaşarak da büyük bir başarı sağladı. “Güvenli Ticaret, 365 Gün Fuarcılık” yaklaşımı ile 4 gün boyunca WorldFood İstanbul’da; 40 ülkeden toplamda 179 davetli satın almacı ve %23’ünü (5.237) yabancıların oluşturduğu 22.800 ziyaretçi ağırlandı.
 
30. yılında da WorldFood İstanbul’a yoğun ilgi
Hyve Group tarafından düzenlenen, gıda sektörünün en önemli buluşma noktalarından biri olan WorldFood İstanbul, 2022 yılında da sektördeki önemli kurum ve kuruluşların iş birliğinde, gıda sektörüne yön veren son gelişmeleri gündeme taşıyacak. 2021 yılında katılımcıların ve firmaların yarattığı ticari başarıyı referans alan firmalar, fuara yoğun ilgi gösteriyor. WorldFood İstanbul, bu yıl da 600’e yakın yerli ve yabancı katılımcıyı ve on binlerce ziyaretçi ile buluşturmak için çalışmalarını sürdürüyor. Fuarın katılımcı alanlarında %80’e yakın bir doluluk sağlandı, katılımlar ve kayıtlar devam ediyor.
 
WFI görüÅ�meler300’den fazla davetli satın almacı İstanbul’a gelecek
Türkiye ve Avrasya’nın gıda sektöründe lider ve iş birliği platformu olan fuar, 2022 yılında da katılımcıları yurt dışından gelecek olan alıcılar ile buluşturmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Geçen yıl düzenlenen fuarda 40 ülkeden 179 davetli satın almacı ağırlanırken, katılımcıların fuardaki görüşmeleri ve anlaşmaları sonucu oluşturdukları iş hacminin değeri rekor düzeye ulaşarak 650 milyon Euro’yu geçti. Bu yıl fuara; Alım Heyeti Programı çerçevesinde Ortadoğu, Bağımsız Devletler Topluluğu, Afrika ve Amerika kıtalarından 300’den fazla profesyonel satın almacının katılması bekleniyor.