Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS
Karma Grup'un "Raf Ömrü Analizleri Eğitimi" büyük ilgi gördü

Karma Grup tarafından Prof. Dr. Atıf Can Seydim'in rehberliğinde düzenlenen Raf Ömrü Analizleri Eğitimi, 8 Mart Cuma günü Crowne Plaza Istanbul Asia'da gerçekleştirildi. Katılımcıların gıdalarda raf ömrü analiz yöntemlerine dair derinlemesine bir bakış açısı kazandığı eğitimde ayrıca Altı Üstü Kabare ekibi bu anlamlı günü eğlenceli bir hale getirdi
Karma Grup eÄ�itim 1Sektör spesifik özel iş çözümleriyle danışmanlık, eğitim ve denetim hizmetleri sunan Karma Grup tarafından, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Crowne Plaza Istanbul Asia'da gerçekleşen "Raf Ömrü Analizleri Eğitimi", gıda endüstrisinin kalite kontrolünde kilit bir rol oynayan konuları ele aldı. Prof. Dr. Atıf Can Seydim'in rehberliğindeki eğitimde, birçok gıda üreticisinin karşılaştığı sorunlar arasında yer alan ürünlerin raf ömrünün belirlenmesi amacıyla temel bilgiler aktarıldı. 
 
Karma Grup eÄ�itim toplu fotoÜretimin başlangıcından satış noktasına kadar geçen süre içinde ürün tazeliğini, lezzetini, besin değerini ve kalitesini etkileyen faktörler ele alındı. Katılımcılara, gıda işleme ve depolama süreçlerinde meydana gelen bozulma reaksiyonları ve bu bozulmaların tespiti için gerekli analiz yöntemleri hakkında bilgiler verildi. Ardından, raf ömrü analizinde kullanılan kriterlerin belirlenmesi, raf ömrü karar ağacının oluşturulması ve gıda raf ömrü testlerinin planlanması katılımcılara aktarıldı. Raf ömrü hesaplamalarında reaksiyon kinetiği kullanımı ve hızlandırılmış raf ömrü testleri hakkında bilgi verilerek örneklerle açıklandı.
 
Prof. Dr. Atıf Can Seydim: "Tüketiciler raf ömrü bilgilerini dikkate almalı"
Prof. Dr. Atıf Can Seydim, "Raf ömrünün belirlenmesinin asıl amacı, tüketicilerin gıdalardan güvenli ve bilinçli bir şekilde yararlanmalarına yardımcı olmaktır. Bu sürenin, ürünün sağlam ve hasar görmemiş olarak satın alındığı zaman diliminde geçerli olduğu kabul edilmelidir. Tüketiciler, üreticinin depolama ve ürünün açıldıktan sonraki kullanımıyla ilgili talimatlarına daima uymalı ve gıda israfını önlemek amacıyla raf ömrü bilgilerini dikkate almalıdır" şeklinde konuştu.
 
Altı üstü kabere ekibiKatılımcılara müzikal oyun sürprizi
Eğitimde ayrıca, Altı Üstü Kabare ekibi tarafından 2022-2023 Sezonu Yeni Tiyatro Dergisi En İyi Müzikal Performans Kadın ve Erkek Oyuncu Ödülü sahibi "Çiftler Çiftler" isimli müzikal oyun sergilendi. Bu etkileyici performans, katılımcılara unutulmaz bir deneyim yaşattı ve gün boyunca sürprizlerle dolu bir atmosfer yarattı. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği ve etkinlik boyunca aktif katılım gösterdiği eğitim, gıda endüstrisindeki kalite kontrolüne dair bilgi ve deneyim paylaşımının önemini bir kez daha gösterdi.
 
Karma Grup Satış Pazarlama Koordinatörü Sinem Bahçekapılı ise eğitimin ardından şunları söyledi: "Genel katılıma açık düzenlediğimiz etkinliklerde oyunlaştırma, drama atölyeleri ve benzer etkinlikleri eğitimlerimize dahil etmeye devam edeceğiz. Eğitimi verilecek konu ile uyum içerisinde olacak oyunun seçimi ya da güne özel etkinlikler, katılımcıların renkli bir gün geçirmesine katkı sağlıyor. Bu tür etkinlikler arasında tahmin oyunları, bulmacalar, drama, hazine avcılığı, kelime aramaları ve daha fazlası bulunabilir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kabare performansıyla etkinliğimize ve eğitimize renk kattık. Gelecekte, farklı etkinliklerle teknik eğitimlerde benzer yaklaşımları sürdüreceğiz."