Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: üretim

Bitkisel Yağ Sanayinin Büyüme Projeksiyonu


Yayın: 23-10-2012
Kategori: Bitkisel Yağlar

Tarımsal ürünleri işleyerek değerlendiren gıda sanayinin önemli bir kolu olan bitkisel yağ sanayi, ülkemizde yaşanan sosyal ve ekonomik değişim sürecine paralel olarak hızlı bir büyüme gösteriyor. Buna rağmen henüz giderilemeyen bitkisel yağ açığı, dışa bağımlı net ithalatçı bir ülke konumunda olmamıza neden oluyor.

 

Çiğ sütte yaşanan sorunlarİnsan beslenmesinde stratejik bir öneme sahip olan süt, yapısındaki yüksek protein ve mineraller nedeniyle patojenlerin üremesine de ayrıca çok elverişli bir yapı oluşturuyor.

 

Süt ürünlerine yönelik talep artmaya devam edecekDünya genelinde süt ürünlerine olan talep önümüzdeki 10 yılda hızla artmaya devam edecek. Ayran, az yağlı süt, çikolatalı içecekler, dondurma, buz-süt karışımları, ekşi krema, çökelek peyniri vb. taze süt ürünleri, gelişmekte olan ülkelerde süt ürünleri tüketiminin omurgasını oluşturacak. 
 

Mevlüt Gümüş: Sanayi tipi meyveciliğe desteğimiz sürecekGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mevlüt Gümüş, meyve suyu endüstrisinin ihtiyaç duyduğu sanayi tipi tür ve çeşitlerin yetiştiriciliğinin desteklenmesine yönelik temel çalışmalar üzerinde yoğunlaştıklarını söyledi. 
 

Türkiye süt sektörü Çin kapısındaRusya krizi ve AB’nin süt kotalarını kaldırması dolayısıyla Türkiye’nin sütb ürünleri ihracatı geçtiğimiz yıl %24 düşüşle 271 milyona geriledi. Ülkemiz ihracattaki bu sert düşüşü Çin pazarına ürün satarak telafi etmeyi hedefliyor.
 

İSO 500'de 91 gıda şirketi


Yayın: 16-06-2016
Kategori: Gıda

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu - 2015 Yılı Araştırması” sonuçları açıklandı. Listede 91 gıda ve içecek firması yer aldı.
 

Kınık başarısını güvenilir üretime borçluMaden suyu pazarının önde gelen markalarından Kınık, üretim ve ambalaj teknolojilerindeki sağlıklı çözümleriyle tüketicilerinin beğenisini kazanıyor. 
 

Şeker pancarı üretiminin üçte biri Konya’dan


Yayın: 23-06-2016

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Konya Bölge Müdürlüğü verilerine göre 2015 yılında Konya, şeker pancarı üretiminde birinci sırada yer aldı.
 

Tavuk eti üretiminde yüzde 10 düşüş


Yayın: 23-06-2016
Kategori: Beyaz Et

Enerji fiyatları ve bölgesel sorunların ihracatı etkilemesi nedeniyle, nisan ayında tavuk eti üretimi yüzde 9,7, yumurta üretimi yüzde 2,2 azalma kaydetti.
 

Antep fıstığı üretimi yayılıyorSon 5 yıldır dikili olduğu alan ve toplam ağaç sayısı önemli artış gösteren Antep fıstığı, Türkiye'nin 56 ilinde yetiştirilir hale geldi.