Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: yumurta

Yumurta fiyatlarındaki artışın sorumlusu üretici değil


Yayın: 24-10-2012
Kategori: Yumurtacılık

Son zamanlarda yumurta fiyatlarındaki dalgalanma üzerine harekete geçen yumurta üreticileri, tüketimi arttırmak için çalışmalara başladı. Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı Derya Pala, vatandaşlara, “Fiyatlara bakarak üreticileri suçlamayın ve tüketimi azaltmayın” çağrısı yaptı.

 

Yumurtacılık sektöründe son durumTürkiye, 1950’den bu yana köyden kente göçle birlikte tarımdan sanayi toplumuna geçme çabaları içerisindedir.


Barilla’ya “İyi Yumurta Ödülü”


Yayın: 06-11-2012


Sürdürülebilirlik alanına özel bir önem veren ve bu alanda çok önemli çalışmalar yapan, dünyanın bir numaralı makarna markası Barilla, Avrupa çapında doğal yöntemlerle ve serbest dolaşan tavuklardan elde edilen yumurtaların kullanıldığı ürünlere verilen “İyi Yumurta Ödülü”nü ikinci kez kazandı. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 2 milyon adet tavuk kafeslerinden kurtarılarak serbest dolaşmaya başladı ve bu tavukların yumurtaları Barilla tarafında üretimde kullanıldı

 

Yumurta krizi kapıda


Yayın: 28-11-2012
Kategori: Yumurtacılık

AB’ye uyum kapsamında yumurtayı soğuk hava depolarında saklaması istenen bakkallar ’O zaman satmam’ demeye başlarken, üretici temsilcileri "Yumurta pazarda satılmazsa küçük pazarlamacılar ortadan kalkacak. Üreticinin bunu yapması mümkün değil, tüketici de fiyat yükselmesiyle olumsuz etkilenecek" dedi.


Bakkallar artık yumurta satamayacak


Yayın: 19-12-2012
Kategori: Yumurtacılık

Yumurtanın sadece soğuk hava deposu olan yerlerde satılabileceğine ilişkin AB uyum yasaları kapsamında, bakkalların yumurta satamayabileceği bildirildi.


Türkiye et, süt ve yumurtada rekora gidiyor


Yayın: 10-01-2013
Kategori: Gıda
Etiketler: et süt yumurta

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tavuk yumurtası, tavuk eti üretimi ve sanayiye aktarılan inek sütü miktarında rekora doğru gidildiğini bildirerek, “Ocak-Kasım döneminde tavuk yumurtası üretimi yüzde 14,24, tavuk eti üretimi yüzde 6,94, sanayiye aktarılan inek sütü miktarı ise yüzde 12,80 arttı” dedi.


Yumurtada ihracat rekoru kırıldı


Yayın: 16-01-2013
Kategori: Yumurtacılık

Yaklaşık 15,5 milyar adet yumurta üretimiyle sektörde dünyada 10. sırada yer alan Türkiye, 21 ülkeye yaptığı 351 milyon dolar tutarındaki 4 milyar adet yumurta ihracatıyla yeni bir rekora imza attı.


Avrupa’da yumurta şoku!


Yayın: 26-02-2013
Kategori: Gıda

Almanya’da at etinden sonra şimdi de yumurta şoku yaşanıyor.

Ette KDV düşürülmeli, köy yumurtasına da STT yazılmalı


Yayın: 07-01-2016
Kategori: Kırmızı Et

TÜSODER Gıda Komisyonu Başkanı Can Demir, yeni yılda kırmızı ette perakendede KDV oranının yüzde 1'e düşürülmesi ve köy yumurtalarına da son tüketim tarihinin yazılması gerektiğini söyledi. 
 

Ayçiçek yağı, yumurta, tavuk, bebek maması fiyatlarında denetimler artırıldıTürkiye genelinde 19-20 Ocak'ta gerçekleştirilen fiyat denetimlerinde 562 işletme bazında 9 bin 870 ürün incelendi.