Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: buğday

Progen’den kuraklığa dayanıklı 3 tohum


Yayın: 12-11-2012
Kategori: Gıda
Etiketler: buğday progen tohum

TÜBİTAK ve EUROSTARS desteği ile kurak ve soğuk iklim şartlarına dayanıklı 3 tohum çeşidi geliştiren Progen, Rusya'yı en büyük ihracat pazarı yapmayı hedefliyor.


TMO ekmeklik buğday ve çavdar satışa sundu


Yayın: 26-11-2012
Etiketler: buğday çavdar tmo

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), sektöre yönelik düşük vasıflı ekmeklik buğday ve çavdar satışa sundu.

 

Çukurova'da buğdaylar çimlenmeye başladıÇukurova'da bu yıl yaklaşık 2 milyon dekar alanda ekilen buğdayların çimlenmeye başladığı ve dekarda 550-600 kilo ürün beklendiği açıklandı.


Bakan Çelik: Buğdayda ithalat yok


Yayın: 11-01-2016
Kategori: Gıda

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bu yıl ülkemizde buğday rekoltesinin yüksek olduğunu ve buğday ithalatı gerçekleştirmeyeceklerini söyledi.

Ekmek düşündüğünüzden daha faydalıHollanda Maastricht Üniversitesi’nden insan biyolojisi konusunda uzman dünyaca ünlü Prof. Dr. Fred Brouns, ekmeğin düşünülenden daha faydalı olduğunu, tüketicinin özellikle tam tahıl tüketiminden uzaklaşmasına neden olan iddiaların ise toplum sağlığı açısından zararlı olduğunu ifade etti.
 

Buğday ithalatında rekor kırdıkÖzden Güngör
Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı
 

Ülker’in bisküvilik Aliağa Buğdayı’nda ilk hasat yapıldıÜlker’in bisküvilik, yüksek verimli Aliağa Buğdayı’nda ilk hasat yapıldı. Ülker’in, yüksek kalitede, sürdürülebilir üretim yapabilmek, buğday tedarikini uzun yıllar güvence altına alabilmek, yerli bisküvilik buğday üretimini hayata geçirmek için başlattığı proje ilk meyvesini verdi.
 

Hububat ithalatında gümrük vergileri sıfırlandıBuğday ithalatında yüzde 45, arpa ithalatında yüzde 35 ve mısır ithalatında yüzde 25 oranındaki gümrük vergileri 2021'e kadar yüzde sıfır olacak.
 

Buğday rekoltesinde düşüş bekleniyorUlusal Hububat Konseyi’nin raporuna göre, bu yıl yetersiz yağış nedeniyle yüzde 5 rekolte kaybı olacağı tahmin ediliyor. Buğdayda bu sezon rekoltenin 19 milyon ton olması bekleniyor.