Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: hububat

Elektronik Ürün Senedi'ne geçişte sona gelindiMalatya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (MTSO) düzenlenen ''Kayısı Lisanslı Depo Taslak Çalışması Toplantısı''nda konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Başmüfettişi Hakan Çalış, Lisanslı Depoculuk Kanunu'nun yürürlükte olduğunu belirtti.

Tarım ve gıdadan dış ticarete büyük katkıTZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım ve gıda sektörünün 10,5 yıllık sürede 46 milyar dolarlık dış ticaret fazlasıyla Türkiye ekonomisine önemli bir katkı yaptığını belirtti.
 

Tam tane hububat ekmekleri: Yeni eğilim bileşenlerProf. Dr. M. Hikmet Boyacıoğlu
Uluslararası Editor
“Milling and Grain” Dergisi                   

Hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar sektörü 2020 için hedef büyüttü​Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Terci, 2020 yılının ilk yarısını değerlendirdi. Egeli ihracatçılar olarak 2020’deki 500 milyon dolarlık ihracat hedeflerine ilk yarıda ulaştıklarını açıklayan Terci, “İhracatımızdaki bu hız devam ederse bu sene 600 milyon doları hedefliyoruz" dedi.
 

Hububat ithalatında gümrük vergileri sıfırlandıBuğday ithalatında yüzde 45, arpa ithalatında yüzde 35 ve mısır ithalatında yüzde 25 oranındaki gümrük vergileri 2021'e kadar yüzde sıfır olacak.
 

Hububat bakliyat ve yağlı tohumlarda 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 6’lık artışHububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü 2021’in ilk üç ayında Türkiye geneli ihracatını yüzde 12’lik artışla 2 milyar dolara, Ege Bölgesi ise ihracatını yüzde 6 artışla 141 milyon dolara çıkardı.
 

TMO'dan un fiyatı açıklamasıEkmek fiyatına zam yapılıp yapılmayacağı tartışması sürerken, Toprak Mahsulleri Ofisi'nden (TMO) önemli bir açıklama geldi. Açıklamada, "Un arzı konusunda endişeye gerek yok" denildi.
 

Hububat ve bakliyatçıların buluşmasında gündemi iklim krizi belirlediİstanbul Ticaret Borsası tarafından düzenlenen ‘Borsa Meydanı’nda Sektörler Konuşuyor’ projesinin ilk toplantısı “Hububat’ta Küresel Trendler ve Türkiye” başlığıyla gerçekleştirildi. Hububat ve bakliyat sektörlerinin tartışıldığı toplantıdan çıkan çözüm önerileri ve bilgilendirme çalışmaları ise sektörün geleceğine ışık tutacak.
 

Rusya, Ukrayna'ya operasyon başlattı; gıda fiyatları büyük riske girdi2021'de toplam buğday ithalatının yüzde 86,6'sını Rusya ve Ukrayna'dan yapan Türkiye'de gıda enflasyonu, iki ülke arasında başlayan savaş sonrası tırmanabilir.
 

Hububat bakliyat yağlı tohumlar ihracatçılarında Muhammet Öztürk dönemiSon 4 yıllık dönemde ihracatını yüzde 142’lik artışla 318 milyon dolardan 771 milyon dolara çıkararak, Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde ihracat artış rekortmeni olan Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nde seçim heyecanı yaşandı. 8 yıldır Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı yapan Muhammet Öztürk’ün hazırladığı mavi liste 49 oyla seçimi kazanırken, Ayhan Ömeroğlu’nun Yönetim Kurulu Başkan adayı olduğu turuncu liste 44 oy aldı.