Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: türkiye

Türkiye’de meyve suyu sektörü gelecek vaad ediyorTarım sektörünün en önemli alanlarından biri olan ‘meyve üretimi ve işleme sanayisinin’ ülkemizde güçlü bir potansiyeli olduğu biliniyor. Meyve suyu sanayisi, ülkemizin tarıma elverişli coğrafi konumu ve genişleyen dinamik iç pazarı sayesinde son 5 yılda büyük yol kat etmiş durumda.  

 

Türkiye Çikolata ve Şekerleme Sektörü


Yayın: 28-10-2012
Kategori: Bir Bakışta

İstanbul İhracatçı Birliği’nden alınan verilere göre Türkiye gıda sanayinin en önemli alt sektörlerinden biri olan kakao, çikolata ve şekerleme sektöründe Ocak-Kasım 2011 döneminde 239 milyon kg üretim gerçekleştirilirken, aynı dönemde 679,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildi.


Türkiye’de Sanayiye Yönelik Meyvecilik GelişmeliEbru AKDAĞ – Genel Sekreter - Meyve Suyu Endüstrisi Derneğ  (MEYED)

 

Mettler Toledo Türkiye Ofisi’ni İstanbul’da açtı


Yayın: 08-11-2012

Laboratuvar terazileri ve cihazlarında dünyanın önde gelen firmalarından biri olan Mettler Toledo, Türkiye’de SEM Endüstri ile uzun süreli işbirliği geliştirerek, satış, destek ve servis ofisini 3 Nisan’da İstanbul’da açtı.  Firma bu atılımla Türk müşterilerine yönelik çözüm ve hizmet olanaklarını artırmayı ve geliştirmeyi planlıyor.


Süt üretimi mobil kayıt altına alınıyorVodafone Süt Kayıt Sistemi, mobil iletişim teknolojilerini süt toplama sürecine entegre ederek, bilgilerin dijital ortamda izlenebilirliğini ve SMS ile çiftçinin cep telefonuna aktarılmasını sağlayacak. Proje, çiftçinin üretimini takip etmesini, süt  birliğinin stoğunu doğru yönetmesini ve firmaların planlamasını kolaylaştıracak.


Türkiye’de balık tüketimi en az iki katına çıkarılmalı


Yayın: 12-11-2012
Kategori: Beyaz Et

Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği Başkanı Faruk Coşkun, Türkiye'de balık tüketimin en az iki katına çıkarılması gerektiğini söyledi.


Yoğurt üretiminde yüzde 11’lik gerileme


Yayın: 12-11-2012

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Ağustos ayı Süt Ürünleri Üretim İstatistikleri’ni açıkladı. Ağustos ayında toplanan inek sütü miktarı bir önceki aya göre %7,7 azalırken, toplam içme sütü üretimi ,9 oranında arttı.


Kırmızı et üretimi 55 bin tonu geçtiTürkiye’de bu yıl ağustos ayında 55 bin 389 ton kırmızı et üretildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu yılın ağustos ayı kırmızı et üretim istatistiklerini açıkladı.


Türkiye'den İsviçre'ye Meyve Özü İhracatı


Yayın: 13-12-2012
Kategori: Gıda

İsviçreli ilaç firması Bolada, Türkiye'den aldığı bitkisel ilaç ham maddesine, Türkiye'de üretilmeye başlanan meyve özlerini de ekledi.


Gıda ihracatında Orta Asya’nın yükselen pazarı: Türkmenistan5 milyona yakın nüfusunun yanı sıra petrol ve doğalgaz kaynaklarıyla Türkmenistan, başlattığı uzun vadeli kalkınma programıyla da büyümeye çalışıyor. Bölgedeki konumu kadar tarihi ve kültürel özellikleriyle Türkiye için önemli bir konumda bulunan Türkmenistan, son yıllarda gerçekleştirdiği gıda ithalatıyla da Türk gıda sanayicilerinin yüzünü güldürüyor.