Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS
BENEO, prebiyotik hindiba kökü lifi üretimi için kapasıte artıracak

Şirket, dünya çapında prebiyotik hindiba kökü lifi için kapasite artırımına yönelik yatırım programını duyurdu.
Beneo fabrikaGlobal  pazarın önde gelen fonksiyonel bileşen üreticilerinden BENEO, Pemuco, Şili ve Oreye, Belçika'daki prebiyotik hindiba kökü lifi üretim tesislerinin kapasitesini genişletmek için önümüzdeki yıllar için multi-milyonluk yatırım programı duyurdu. İlk adımda 30 milyon Euro'dan fazla yatırım yapılacak. Programın tamamı, BENEO'nun global hindiba kökü lifi üretiminin yüzde 40'ından fazlasına, artan müşteri talebini karşılamak ve pazarda daha fazla büyüme sağlamak için önemli bir kapasite artışı sağlayacak. Her iki üretim sahasındaki çalışmalar da 2022'de başlıyor.
 
Mevcut pazar eğilimleri, ürün geliştirmede sunduğu çok yönlü faydalar nedeniyle prebiyotik hindiba kökü lifi yüksek talep görüyor. Son dört yılda, hindiba kökü lifi inülin içeren yeni ürün lansmanlarının sayısı dünya çapında yüzde 50 arttı] ve pazarın 2028'de 11.48 milyar dolara ulaşması bekleniyor. BENEO'nun son yatırımı, şirketin hindiba kökü lifi işini büyütme konusundaki kararlılığını gösterirken, gıda ve yem endüstrisindeki pazar ihtiyaçlarının sürekli olarak karşılanmasına olanak tanıyacak.
 
BENEO Yönetim Kurulu üyesi Christoph Boettger konuyla ilgili olarak, “BENEO'nun hindiba kökü lifleri günümüzün temel tüketici ihtiyaçlarını karşılıyor ve gelecekte sağlıklı beslenmede merkezi bir rol oynamaya devam edeceğine inanıyoruz. Artan kapasite ile BENEO, dünya çapındaki müşterilerine ve ortaklarına güvenli bir tedarik sunmaya devam ediyor" dedi.
 
Hindiba kökü lifleri inülin ve oligofruktoz, bitki bazlı tek prebiyotik. Uluslararası Pro- ve Prebiyotikler Derneği'ne (ISAPP) göre, bunlar ispatlanmış çok az prebiyotiklere aittir. Ürün geliştirmede hindiba kökü liflerinin kullanılması, üreticilerin sindirim sağlığı ve bağışıklığı, iç esenlik, kilo yönetimi, kan şekeri yönetimi ve kemik sağlığı gibi önde gelen tüketici trendlerine cevap vermesini sağlıyor. Hem Kuzey hem de Güney yarım küredeki iki üretim tesisiyle BENEO, müşterilerine dünya çapında prebiyotik hindiba kökü lifi için güvenlilir tedarikle esneklik sağlıyor. 
 
Christoph Boettger sözlerini şöyle sürdürdü: “Daha önce açıklandığı gibi, 2022 yazında Pemuco'daki ikinci bir rafineri hattı, üretim kapasitesini şimdiden önemli ölçüde artıracak. Ama orada durmayacağız. Son yatırım kararı, BENEO'nun üretim kapasitesinin daha da büyümesini sağlayacaktır. Bu kapasite artışına ek olarak CO2 emisyonları da azaltılıyor. Bu, Pemuco'daki üretim sahasının birkaç yıl içinde karbon nötr olacağı anlamına geliyor. Ek olarak, Oreye'deki tesis, 2030 yılına kadar ton ürün başına spesifik enerji tüketimini yüzde 50'den fazla azaltmış olacak.”
 
BENEO, sürdürülebilirliğin yaptığı her şeyde yankı bulmasını, fabrika geliştirmesine en yüksek düzeyde enerji verimliliğiyle sağlamayı hedefliyor. Bu çabalar, şirketin 2045'te karbon nötr olma hedefine katkıda bulunuyor. Şirketin karbon nötr hedeflerine katkıda bulunmanın yanı sıra, yatırım, genişletilmiş üretim tesislerinin bir sonucu olarak bir dizi iş fırsatı yaratacak. Örneğin Pemuco fabrikasında önümüzdeki birkaç yıl içinde çalışan sayısında yaklaşık yüzde 15'lik bir artış öngörülüyor.