Banner
Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Etiketler: pandemi

Nestlé’den COVID-19 aşısı için 1 milyon İsviçre Frangı destek


Yayın: 27-05-2020
Kategori: Gıda

Dünyanın lider gıda şirketlerinden Nestlé, COVID-19 aşısının bulunması ve geliştirilmesine yönelik araştırmalar yürüten, dünyanın saygın küresel oluşumu Salgın Hazırlık İnovasyonları Koalisyonu’na (CEPI), 1 milyon İsviçre frangı (yaklaşık 7 milyon TL) bağış yaptı.
 

Lojistik sektörü: "Pandemide iyi bir sınav verdik ama..."Türkiye’de Mart ayının ortalarında etkisini gösteren koronavirüs salgını sürecinde gıda tedarikinde ve dağıtımında Tönemli bir sorun yaşanmadığını belirten lojistik sektörünün temsilcileri, buna karşın sektörde çözüm bekleyen bir dizi sorun olduğunu vurguluyorlar. 
 

DSÖ’den korkutan corona virüsü açıklamasıBirleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü, güncel corona virüsü verilerini paylaştı. Yapılan açıklamada, son 24 saatlik sürenin corona virüsü tarihindeki en korkunç gün olduğu belirtildi. Yetkililer 183.020 resmi vaka ile en çok vakanın görüldüğü günün dün olduğunu açıkladı.
 

Nestlé Professional ve Nestlé Waters’dan #siziniçinaçığız projesiNestlé Professional ve Nestlé Waters, pandemi sürecinin etkisini yoğun şekilde hisseden ev dışı tüketim sektörüne destek olmak amacıyla yeni bir projeyi hayata geçirdi. Nestlé Professional ve Nestlé Waters’ın hem Türkiye hem de dünyanın dört bir yanındaki HORECA işletmelerine bağışlamak üzere 500 milyon CHF’lik bir fon oluşturduğu #siziniçinaçığız hareketi, bu sektördeki işletmelerin, karantina süreci sonrası en iyi şekilde işlerine geri dönebilmelerine yardım etmeyi hedefliyor.Türkiye, PepsiCo Avrupa ülkeleri içerisinde e-ticarette en hızlı büyüyen ülkePepsiCo Türkiye, pandemi sürecinde de daha sürdürülebilir bir gıda sistemi oluşturulmasını desteklemek amacıyla çiftçilerin desteklenmesinden e-ticarete dayalı yeni iş modellerine kadar birçok konuda yatırımlara devam ediyor. PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel, toplam 6 üretim tesisinin yanı sıra satış ve pazarlama faaliyetleriyle 40 binden fazla kişiye istihdam sağladıklarını ifade etti.
 

E-ticaret sitesi sayısı pandemi ile 2 katına çıktı


Yayın: 24-07-2020
Kategori: Gıda

Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, “Normalde ayda ortalama 300 e-ticaret sitesi kurarız. Pandemi sürecinde ise, altyapısını kurduğumuz e-ticaret sitesi sayısı ayda 600’e kadar ulaştı” dedi. 
 

Covid-19 sürecinde Kurban Bayramı ve tüketici sağlığıTMMOB Gıda Mühendisleri Odası, etkisini sürdüren Covid-19 sürecinde yarın başlayacak Kurban Bayramı’nda dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Zeki Sarıbekir: Koronavirüs ambalajlı gıdanın önemini hatırlattıCovid-19 pandemisinden sonra birçok ülkenin gıda stoklarını her zaman hazır halde tutmaya önem vereceğini belirten  Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, “Bu dönemde ambalajlı ürünlere daha fazla talep olacağını, dijital baskı ve akıllı etiketlerin yer aldığı ambalajlara yönelim oluşacağını düşünüyoruz” diyor.
 

Çikolata ve şekerli ürünlerden 847 milyon dolar ihracat geliriTürkiye’de Mart ayında etkisini göstermeye başlayan Covid-19 salgını birçok sektörü olumsuz etkilerken, çikolata ve şekerli mamul ihracatı yüzleri güldürdü. Sektör yılın ilk 6 aylık bölümünde 847 milyon dolarlık ihracat yaparken, 654 milyon dolar dış ticaret fazlası elde edildi. 
 

Pandemide makarna stokladık, ara öğün yapmaya başladıkSabri Ülker Vakfı’nın uluslararası bir çalışma kapsamında COVID-19 döneminde tüketicilerin gıdaya olan yaklaşımını ve değişen yeme davranışlarını tespit amacıyla Türkiye genelinde yürüttüğü araştırmada güçlü bulgulara ulaşıldı.