Gıda Teknolojisi Facebook Gıda Teknolojisi Twitter Gıda Teknolojisi RSS

Kız Kardeşim Projesi 30 girişimci kadına 765 bin TL’lik hibe desteği verecekCoca-Cola Kız Kardeşim Projesi kapsamında 2021 yılında hayata geçireceği ikinci hibe programı ile Covid-19 pandemisinden derinden etkilenen yeme-içme sektöründe faaliyette bulunan girişimci kadınlara iş geliştirme hibesi verecek. Ocak-Mart ayları içerisinde gerçekleştirilecek ikinci Kız Kardeşim Hibe Programı ile 29 girişimci kadına 25 biner TL ve 1 girişimci kadına 40 bin TL jüri özel ödülü olmak üzere toplamda 765 bin TL’lik destek sağlanacak.
 

Evde kalmak tüketim alışkanlığımızı değiştirdiCNR Food İstanbul Fuarı, bu yıl etkinlikleriyle de dikkatleri üzerine çekti. ‘Pandemide Markalaşma’ konusunun ele alındığı panelde, pandemi sürecinde evinde kalan insanların tüketim alışkanlıklarının değiştiği belirtilirken, bu süreçte ağırlıklı olarak markalı ürünlerin tercih edildiğine dikkat çekildi. Markalı ürünlere olan yoğun ilgi patent başvuru sayısını rekor bir seviyeye taşırken, geçen yıl 110 bin adet olan patent başvuru sayısının bu yıl 160 bine ulaşacağı vurgulandı.
 

Messan Soğutma’dan Yunanistan’da önemli projelerEndüstriyel soğutma denince akla gelen ilk firmalardan biri olan Messan, son dönemlerde Yunanistan’da önemli projelere imza atıyor. Yunanistan’da yapımı devam eden bir midye tesisinin tüm soğutma ve havalandırma projesini gerçekleştiren firma, ayrıca bir et işletmesi için de MQF Spiral şoklama ve soğutma sistemlerinin montajını önümüzdeki günlerde tamamlayacak.

Çiftçi borcunu ödeyemedi traktörler haczedildi


Yayın: 27-11-2020
Kategori: Gıda

Tarım Kredi Kooperatifi’nden aldıkları tarımsal malzemelerin bedellerine uygulanan yüksek faiz ve katılım katkı payı ile borcu katlanan Amasyalı çiftçilerin traktörleri haczedildi. Çiftçiler kısa süre önce “Bütün köy icralık” diyerek eylem yapmıştı.
 

ETÜDER Başkanı Melih Şahinöz: “Rekabet gücümüzü geliştirecek dikey tarımda uzmanlaşmalıyız”Tarım ve gıdanın 2021 yılını değerlendiren ETÜDER Başkanı Melih Şahinöz ile İHBİR Başkanı Haluk Okutur, topraktan çatala ürünlerin izlenebilirliğinin yaratacağı değişime dikkat çekti
 

Kars, dünyanın sayılı peynir rotalarından biri olmaya adayT.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığıyla yürütülen Gelecek Turizmde kapsamında desteklenen “Kars Peynir Rotası Projesi”, 26 Kasım 2020’de gerçekleşen Teknik İstişare Toplantısı ile hayata geçti. Kars Valisi Türker Öksüz’ün ev sahipliğinde online olarak gerçekleşen, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu ve kamu kurumlarının katıldığı toplantıya büyük ilgi oldu. Proje ile Kars’ın dünyanın sayılı peynir rotalarından biri olması hedeflendiği belirtildi.
 

TOMRA Food, WBCSD’ye katıldı


Yayın: 26-11-2020
Kategori: Gıda Makineleri

Gıda tedarik zinciri için sensör, ekipman ve dijital çözümlerin global tedarikçisi olan TOMRA Food, Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi'nin en yeni proje üyesi olarak 200'den fazla geleceğe düşünen ve yatırım yapan şirkete katıldı (WBCSD)
 

Türkiye'nin gıda tedarik zinciri pandemide olumlu bir sınav verdiTürkiye’nin gıda ve gastronomi kültürünü dünyaya duyuran, dünyanın ve bölgenin güçlü iş birliği platformları arasında yer alan Uluslararası Gıda Ürünleri Teknolojileri Fuarı – WorldFood Istanbul’un, “Gıdaya Erişim: Kriz zamanlarında Gıda Tedarik Zinciri” başlıklı panelinde tarımın geleceği ele alındı.
 

Gıda katkı maddeleri ve önemiDöhler Gıda Laboratuvar Uzmanı Sena Büşra ARSLAN ve Döhler Gıda Satış Müdürü Umut KIRBAŞ 
 
 

Cargill'den gıda sektörüne özel ilk mobil uygulama: MiAppCargill, Market Intelligence (MiApp) mobil uygulamasını müşterilerinin kullanımına açıyor. Cargill müşterisi üreticiler, MiApp sayesinde küresel emtia fiyatlarına ve sektörel bilgilere gerçek zamanlı ulaşabilecek.